Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Antysmog - Kongres Ekologii Powietrza Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Jak rozmawiać z dzieckiem o terroryźmie

Koniecznie rozmawiaj o terroryźmie ze swoim dzieckiem

 • zwracaj uwagę na przedmioty pozostawione bez opieki. Nie bierz ich do ręki, nie otwieraj. Jeśli możesz, powiedz o tym komuś dorosłemu.
 • jeśli zauważysz, że ktoś umieszcza większy przedmiot w koszu na śmieci i zachowuje się przy tym podejrzanie, także zawiadom kogoś dorosłego.
 • gdyby zdarzyła się sytuacja, w której do akcji wkraczają policjanci, a Ty jesteś w pobliżu, słuchaj tego, co mówią i podporządkuj się. Nie rób niczego na własną rękę.
 • jeśli chcesz się dostać do jakiegoś miejsca a tam są policjanci, którzy proszą o odejście natychmiast, wróć jak najszybciej do domu .

 

W czasie ataku terrorystycznego:
 • padnij na ziemię lub podłogę, najlepiej za jakąś osłoną, która ochroni przed odłamkami lub następną eksplozją, jeśli to możliwe ewakuuj się z tego miejsca,
 • nie bądź gapiem, odsuń innych od miejsca zdarzenia,
 • opanuj paraliżujący strach, chłodno zanalizuj sytuację,
 • pamiętaj, że niektórzy zamiast uciekać lub paść na ziemię w trakcie strzelaniny, tłumnie pobiegnie na miejsce zdarzenia,
 • stłum objawy paniki, wydawaj innym stanowcze polecenia, ogarnięci paraliżującym strachem ludzie postępują bardzo nieracjonalnie,
 • podporządkuj się poleceniom odpowiednich służb (policja, straż, lekarze), nie blokuj im dostępu do miejsca zdarzenia,
 • gdy jesteś zakładnikiem podporządkuj się poleceniom zamachowców i cierpliwie czekaj,
 • w przypadku akcji służb specjalnych padnij na ziemię za jakąkolwiek zasłoną i czekaj,
 • w wysokich budynkach unikaj wind, gdyż często blokują się,
 • jeśli są ranni, a potrafisz udzielić pierwszej pomocy, pomóż im pamiętając o własnym bezpieczeństwie.
 
 W razie zagrożenia:

 • Należy zapewnić dziecko o tym, że jest się przy nim, że jest bezpieczne i nie ma żadnego powodu do obaw. Należy koniecznie podkreślać, że rozmawia się z dzieckiem, by wyjaśnić zjawisko, poinstruować, jak ma się zachować w czasie zagrożenia.
 • Dzieci mają sporą wiedzę o współczesnym świecie - oglądają te same programy informacyjne co dorośli, słuchają radia, zaglądają do Internetu. Wiadomości, które czerpią z różnych źródeł tak naprawdę nie są dla nich przeznaczone - trudno przecież dziecku ośmio-, dziewięcioletniemu zrozumieć skomplikowany współczesny świat.
 • Informacje o ataku terrorystycznym w Madrycie, a potem o niebezpieczeństwie, które zagraża także nam, sprawiły, że wiele dzieci jest przestraszonych. Aby choć częściowo rozproszyć lęk, trzeba z nimi rozmawiać.
 • Należy pamiętać o tym, by inaczej rozmawiać z dzieckiem ośmio, czy dziesięcioletnim, inaczej z nastolatkiem, któremu można w szczegółach opowiedzieć o wszystkim.
 • Trzeba rozmawiać z dzieckiem zawsze wtedy, gdy jest zainteresowany tym problemem, zadaje pytania lub często ogląda programy informacyjne. Jeśli dziecka ten problem w ogóle go nie obchodzi, należy raczej zrezygnować z rozmowy, by dziecka nie wystraszyć.

 

Co jest ważne

Jeśli dziecko jest bardzo wrażliwe i wielu rzeczy się boi, należy prowadzić rozmowę tak, by nie wyzwalała zbyt dużych emocji. Nie wolno dzieciom pozwolić na oglądanie drastycznych scen w telewizji i dorośli nie powinni okazywać swojego zdenerwowania zaistniałą sytuacją.
Gdy pociecha jest odważna i ciekawa świata, należy rozmawiać z nią otwarcie. Nie wolno mówić o swoich lękach. Wystarczy podawać tylko suche informacje.

 

Jak zacząć

Rozmowę należy zacząć od zadania dziecku pytania: czy wie, co to jest terroryzm? Nie wolno przepytywać go jak na egzaminie, ale należy zachęcać do wypowiedzi.
Dziecku należy wyjaśnić, że temat terroryzmu został w rozmowie poruszony, bowiem terroryzm jest problemem, obok którego nie można przejść obojętnie, a biorąc pod uwagę sytuację na świecie istnieje zagrożenie atakami terrorystycznymi, których nie można lekceważyć.

 

Mów prawdę

Jeśli dziecko zadaje pytania, należy na nie odpowiadać. Niekoniecznie dziecko musi otrzymać pełną informację, nie wolno jednak kłamać, ani takiej rozmowy uniknąć.
Kłamstwo jest prostą drogą do utraty zaufania dziecka.

 

Nie strasz

Przedstawiając dzieciom wyłącznie tragiczne wizje tego, co się dzieje na świecie, dziecko może zacząć bardzo bać. A przecież wszyscy chcemy, by nasze dzieci wyrosły na ludzi mądrych, odważnych.

 

Przywołuj przykłady

Z dziećmi rozmawiać zarówno o zamachu terrorystycznym w Nowym Jorku, jak i w Madrycie, ale nie powinno się podawać się żadnych drastycznych szczegółów.
Należy mówić o tym, dlaczego doszło do ataków terrorystycznych. Jednak dorośli muszą pamiętać o tym, że zbyt dużo wiadomości wcale nie ułatwi dziecku zrozumienia problemu terroryzmu, a może je przestraszyć.

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
Lato W Mieście 2017
Baza Ofert Inwestycyjnych
Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

 

Urząd Miasta Kielce posiada Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania
spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2015-10, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym