ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Zima w Mieście Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Od marca śmieci po nowemu

08-02-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Od 1 marca w Kielcach wprowadzony zostanie system segregowania odpadów na 5 frakcji. Do tej pory do pojemnika lub worka zielonego wrzucaliśmy szkło, do żółtego metale i  tworzywa sztuczne, do brązowego - odpady ulegające biodegradacji, zaś do czarnego - odpady zmieszane. Teraz mieszkańcy segregować będą również papier, który ma trafiać do pojemników, bądź worków niebieskich.

Zdaniem przedstawicieli spółki Eneris Surowce zmiany będą dla kielczan udogodnieniem. Harmonogramy odbioru śmieci zmienią się nieznacznie, na ulice Kielc wyjadą dodatkowe nowoczesne pojazdy odbierające odpady. A na początek realizacji zapisów nowego przetargu bonus dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Począwszy od 12 lutego będą dystrybuowane pakiety 40 dodatkowych worków, po 10 w każdym kolorze. To nie zmieni faktu, że  tak jak obecnie, przy odbiorze worków z odpadami segregowanymi pracownicy Eneris Surowce będą zostawiali kolejne na zamianę.

Chodzi o to, aby do segregacji zachęcać i aby sortowanych było jak najwięcej odpadów, do tego gminę zobowiązują przepisy. Poziom recyclingu ma w tym roku osiągać 30%, zaś na 2020 już 50%.

I dlatego, jak podkreśla Adam Rogaliński zastępca dyrektora Wydziału Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem kieleckiego ratusza trzeba edukować mieszkańców. Ta edukacja prowadzona jest od lat chociażby w kieleckich szkołach. W najnowszej kampanii, promującej segregację odpadów tego, jak dbać o czyste środowisko, dzieci uczy "Kapitan Porząde"k. Zadaniem spektaklu, realizowanego przez zespół Teatru Lalki i Aktora Kubuś,  któremu towarzyszą książeczki, malowanki, gry i maskotka, jest wpajanie dobrych nawyków od najmłodszych lat. Dzieci przekazują je też swoim rodzinom. To procentuje. Procentują również wprowadzane w Kielcach rozwiązania dotyczące systemu gospodarki odpadami komunalnymi, który jest uważany za wiodący w Polsce. - Mamy tego samego partnera od 20 lat. Możemy współpracować i stale doskonalić system - mówi Czesław Gruszewski z-ca prezydenta Kielc.

Zmiany w systemie segregowania odpadów na 5 frakcji nie powodują zmian cen za odbiór odpadów - 9 zł 50 gr miesięcznie od osoby za odpady segregowane i 12 zł za niesegregowane. Mieszkańcy nie będą musieli też składać nowych deklaracji. Do tego zobowiązani są do 1 marca jedynie właściciele firm, któryz zadeklaorowali selektywna zbiórkę odpadów.

Informacje: Wydział Usług Komunalnych i Zarzadzania Środowiskiem UM Kielce
tel. interwencyjny ds. związanych ze składaniem deklaracji oraz odbiorem odpadów:
41 36 76 664, 41 36 76 658, ponadto numery 41 36 76 609, -655, -656

Pod linkiem www.grupa-eneris.pl/kielce znajdują się aktualizowane na bieżąco odpowiedzi na najczęstsze pytania mieszkańców.

Budżet Obywatelski
Zima w Mieście 2018