ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

"W drużynie Komendanta"

10-04-2018

Zobacz w  Internetowej Telewzji Kielce

Wyjątkowe zdjęcia codziennego życia legionistów Józefa Piłsudskiego zobaczyć można  w Ośrodku Myśli Patriotycznej Obywatelskiej w Kielcach. Autorem wystawy jest Katarzyna Krzystanek z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Wszystkie fotografie pochodzą ze zbioru wyjątkowych zdjęć wykonanych w czasie I wojny światowej przez legionistę Jana Pudełka, który będąc żołnierzem I Brygady i oficerem adiutantury Józefa Piłsudskiego uwiecznił na kliszy życie codzienne żołnierzy Legionów Polskich. Bogatą kolekcję 825 zdjęć przekazała jędrzejowskiej placówce córka Jana Pudełka. Są to  fotografie wykonane  osobiście przez autora, ale także zdjęcia żołnierzy legionów niewiadomego autorstwa, które kolekcjonował. Na wystawie, którą w OMPiO zobaczyć można dzięki uprzejmości dyrektora jędrzejowskiego muzeum Jana Przykowskiego  prezentowana jest niewielka część bogatej kolekcji.  Na wystawie zobaczyć można m.in. niepozowane zdjęcia Józefa Piłsudskiego, z papierosem i ze swetrem wystającym spod munduru.

Nieodpłatna Pomoc Prawna