ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Kolejne mieszkania chronione szansą na nowe życie

17-04-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

W wolnostojącym budynku  przy ulicy Ściegiennego w Kielcach, przekazanym przez miasto, oddano do użytku dwa mieszkania chronione wspierane, przeznaczone dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Łącznie w obu lokalach zamieszkuje 8 dorosłych osób, w tym jedno małżeństwo oraz  jedna matka z pełnoletnią córką. Oba mieszkania wyposażone są w zaplecze kuchenne i łazienkowe, a także w potrzebne meble i przedmioty codziennego użytku.

Mieszkania chronione wspierane przeznaczone są do korzystania przez osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe czy  epilepsję.  Stała opieka psychiatryczna, posiadanie sprawności psychomotorycznej samodzielnego poruszania się, stabilny stan zdrowia, jak również możliwość i motywacja do podjęcia prób usamodzielnienia oraz uczestnictwa w terapii- to główne warunki, jakie trzeba było spełniać, aby  otrzymać lokum. W Kielcach obecnie funkcjonuje już około 150 mieszkań chronionych.

Kandydatów na lokatorów  mieszkań chronionych wspieranych kwalifikuje zespół konsultantów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. Lokale powstały dzięki realizacji projektu finansowanego z budżetu miasta oraz dotacji celowych, jakie otrzymał  MOPR od państwa w ramach Programu „Za Życiem”. Jego całkowity koszt wyniósł blisko 224 tysiące złotych - w tym udział dotacji celowej z budżetu państwa wynosił 111.889 zł. oraz udział gminy stanowił: 111.889 zł.

Nieodpłatna Pomoc Prawna