ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Wyjątkowy prezent na urodziny Józefa Piłsudskiego

05-12-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Fragmenty pieśni „My, Pierwsza Brygada” od dziś będą rozbrzmiewać w centrum Kielc. Na dawnym budynku Ochotniczej Straży Ogniowej przy ul. Św. Leonarda 10 w Kielcach, w 151. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, zegar z kurantem wygrał żołnierską melodię.
Inicjatywa zorganizowana została dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Bicie zegara ma przypominać, że „Marsz Kielecki”, który po napisaniu do niego tekstu, stał się pieśnią „I Brygada”, powstał właśnie w tym miejscu i był grany przez Orkiestrę Ochotniczej Straży Ogniowej z kapelmistrzem Andrzejem Brzuchalem - Sikorskim na czele.
Uczestnicy uroczystości wspólnie udali się także na plac Wolności, pod pomnik konny Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje wraz z włodarzami miasta i województwa,  złożyły symboliczne wieńce. Kielczanie oraz odwiedzający region goście, dzięki zegarowi z kurantem, nie tylko przeczytają o historii stolicy województwa świętokrzyskiego, ale także usłyszą, jak jej echo rozbrzmiewa w mieście.
Kuranty będą wygrywane od 9.00 do 21.00. Co godzinę usłyszymy na zmianę zwrotkę oraz refren, natomiast w południe odtwarzany będzie blisko 40-sekundowy fragment, łączący obie części utworu.

Nieodpłatna Pomoc Prawna