ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Cel - jakość życia mieszkańców

04-12-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Ostatni miesiąc roku jest okazją do podsumowania różnych działań. Do analizy tego, co zrobiono i jakie są tego efekty. I temu między innymi poświęcone było wspólne posiedzenie Komitetu Sterującego i Rady Programowej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Statystyki wskazują, że prowadzone projekty są realizowane w dobrym tempie. Zakontraktowano zdecydowanie więcej środków finansowych, niż planowano.

- W tej chwili realizujemy ponad 100 projektów - mówi Mieczysław Pastuszko dyr. Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskim UM Kielce. - Są to projekty twarde, realizowane z Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego, jak również bardzo dużo, bo ponad 50 projektów realizowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, które dotyczą takich obszarów, jak szkolnictwo, opieka nad dziećmi czy zdrowie mieszkańców Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego - wyjaśnia dyrektor. W ramach tego porozumienia współpracuje 12 świętokrzyskich gmin. - To nie tylko sąsiedzi, ale i partnerzy - podkreśla prezydent Kielc Bogdan Wenta. Realizując wspólne projekty, mogą po prostu więcej. Strategia ZIT KOF zakłada m.in. równoważenie potencjału rozwojowego regionów. Partnerstwo oraz współpraca przy różnych projektach ma realne odzwierciedlenie w poprawie jakości życia mieszkańców.

Strategia Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do roku 2020 mówi m.in. o koncentracji na zwiększeniu roli ośrodków miejskich w stymulowaniu rozwoju gospodarczego regionu. W miastach zamieszkuje w tej chwili 60% ludności. W niedalekiej przyszłości może to być nawet 80%. Pojawiające się problemy trzeba rozwiązywać nowatorskimi metodami, podkreśla Jadwiga Skrobacka, kierownik Biura do spraw Inteligentnego Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem w kieleckim ratuszu. Aby to robić jak najlepiej, warto  w obsługę zadań miasta wdrażać ideę Smart City, czyli miasta inteligentnego. Kielce mają już w tym zakresie duże doświadczenie i sukcesy. Chcą zainteresować projektem partnerów z Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.

Gminy partnerskie realizujące cele Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na terenie Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, to Kielce, Masłów, Miedziana Góra Chmielnik, Górno, Daleszyce, Morawica, Piekoszów, Sitkówka - Nowiny, Strawczyn Chęciny, Zagnańsk.

logotypy zitkof

Nieodpłatna Pomoc Prawna