ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Plany zmian w budżecie obywatelskim

10-01-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Wprowadzenie zmian, dzięki  którym większe szanse na inwestycje realizowane w ramach budżetu obywatelskiego będą miały także mniejsze osiedla oraz rejony położone na obrzeżach Kielc, proponują władze miasta. Przy podziale środków z budżetu obywatelskiego Kielce mają zostać podzielone na pięć sektorów, odpowiadających okręgom wyborczym w wyborach do rady miasta.

Ale to niejedyne zmiany przygotowywane w regulaminie projektu, który w Kielcach realizowany jest od 2013 roku. Władze miasta chcą, aby w ramach budżetu obywatelskiego przestały być realizowane zadania, które powinny być finansowane z budżetu miasta, jak na przykład modernizacje boisk szkolnych czy inne projekty oświatowe.

Zadaniem kolejnej propozycji zmian jest natomiast zwiększenie aktywności obywatelskiej ludzi młodych. Część środków z budżetu obywatelskiego ma zostać przeznaczona na realizację tzw. projektów miękkich, na przykład organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym, a także inicjatywy zgłaszane między innymi przez Młodzieżową Radę Miasta.

Budżet obywatelski wynosi obecnie 5 milionów złotych, z czego 3,5 miliona złotych przeznaczone jest na zadania duże, natomiast 1,5 miliona złotych na zadania małe. Władze miasta planują zwiększenie tych środków w przyszłych latach, aby zgodnie ze znowelizowaną ustawą o samorządzie lokalnym wynosiły nie mniej niż 0,5 procent wydatków gminy Kielce.

Decyzja w sprawie wprowadzenia proponowanych zmian należeć będzie do Rady Miasta Kielce.