Obradowali kieleccy radni

07-06-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Nie będzie podwyżek cen biletów w komunikacji miejskiej w Kielcach. Projekt uchwały został na wniosek  prezydenta Bogdana Wenty wycofany z porządku obrad sesji Rady Miasta. Wcześniej  projekt chwałę negatywnie zaopiniowały dwie komisje. Podwyżka cen miała przynieść oszczędności rzędu 4 milionów złotych.

Kieleccy radni jednomyślnie zagłosowali za projektem w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.  Z wnioskiem o podjęcie takiej uchwały przez Radę może wystąpić grupa co najmniej 300 mieszkańców Kielc posiadających czynne prawo wyborcze w wyborach do Rady Miasta Kielce.

Podczas głosowania zaakceptowano projekt w sprawie zmian w budżecie miasta. Wśród nich znalazła się m.in. propozycja przekazania dodatkowych środków w wysokości 2 mln zł na oczyszczanie miasta oraz ponad 14 mln zł na budowę Centrum Komunikacyjnego, w celu przyspieszenia prac na tej inwestycji.

Podjęto także pakiet uchwał dotyczących gospodarką nieruchomościami. Radni odmówili m.in. ustalenia  lokalizacji siedmiopiętrowego bloku przy ulicy Nowej w Kielcach. Przeciwko tej inwestycji protestowali mieszkańcy.

Radni wystosują do rządu Rezolucję w sprawie włączenia Kielc do programu Funduszu Dróg Samorządowych. Decyzję w tej sprawie podjęto jednomyślnie. Województwo świętokrzyskie w 2019 roku ma do wykorzystania prawie 240 milionów złotych na dofinansowanie remontów dróg gminnych. Maksymalna wysokość wsparcia to 80 procent wartości inwestycji.

Burzliwą dyskusję, jeszcze przed rozpoczęciem roboczej części posiedzenia, wzbudziło pytanie radnego Piotra Kisiela z klubu radnych PIS, o to, czy prezydent Bogdan Wenta wyda zgodę na organizację w Kielcach Marszu Równości. Jest planowany na 13 lipca. Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta, która zabrała głos w jego imieniu, stwierdziła, że na razie do urzędu nie trafił żaden wniosek o organizację takiego wydarzenia.

Pytany o postępy w realizacji programu „Peryferia” - Artur Hajdorowicz, p.o. dyr. Wydziału Urbanistyki i Architektury poinformował, że trwają prace nad  opracowaniem kwestii inżynierskich dotyczących objętych nim terenów. Spotkania z mieszkańcami, których część wstępnie była  planowana do organizacji przed wakacjami, odbędą się po wakacjach.

Porządek obrad, projekty uchwał

XXV Sportowy Turniej Miast i Gmin