100-lecie 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów

12-06-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Uroczystości  obchodów z okazji 100-lecia 2 Pułku Artylerii  Lekkiej Legionów  odbywają się dziś w Kielcach. W południe w Wojewódzkim Domu Kultury zaprezentowano program artystyczny, pt. „Na leśnym stadionie" - nawiązujący do historii 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. W jego przygotowanie aktywnie włączyła się młodzież, która zaprezentowała polskie pieśni patriotyczne i żołnierskie.

Podczas uroczystości, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, a także Arkadiusz Kubiec - zastępca prezydenta Kielc wręczyli okolicznościowe statuetki i dyplomy pamiątkowe członkom Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Danuta Żbikowska, założycielka i prezes Stowarzyszenia, została uhonorowana specjalnym medalem okolicznościowym na stulecie odzyskania niepodległości.

W Kościele Garnizonowym o godz. 15.00 odprawiona  została uroczysta msza święta. Dalsza część obchodów zorganizowano na terenie dawnych koszar 2. Pułku przy ulicy Kusocińskiego, gdzie odbyły się m.in. Apel Pamięci i salwa honorowa. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i zapalli znicze. Władze miasta reprezentował zastępca prezydenta Kielc Marcin Różycki. W części artystycznej wystąpił chór „Żołnierskie Echa”.

Artylerzyści stacjonowali w Kielcach od kwietnia 1921 roku, aż do wybuchu drugiej wojny światowej. 2 PALL posiada chlubne tradycje walki o niepodległość naszej ojczyzny. Ówcześni żołnierze należeli do elity społeczeństwa, cieszyli się ogromnym szacunkiem i estymą ze strony ludności cywilnej.

Patronat nad wydarzeniem objął m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta.

program obchodów

XXV Sportowy Turniej Miast i Gmin