Trwają prace przy budowie Centrum Komunikacyjnego

10-06-2019

Dworzec autobusowy w Kielcach, jeden z najpiękniejszych i nietuzinkowych architektonicznych symboli naszego miasta, zwany „Kosmicznym spodkiem” lub „UFO”, przechodzi spektakularną metamorfozę, a na placu budowy praca wre. Po koniecznych wyburzeniach elementów starego dworca pozostał stalowy i żelbetowy szkielet - konstrukcję wzmocniono, zabezpieczono przed korozją i pomalowano. Wykonawca kończy prace żelbetowe przy tunelu wschodnim i zachodnim, jest w trakcie wykonywania murów oporowych, zaczęto też betonowanie stropów oraz podstawy schodów ruchomych. Stacja trafo umieszczona na płycie fundamentowej została już odebrana przez PGE.

Obecnie trwają prace nad nowym poszyciem dachu. Ułożono płyty izolacyjne, a charakterystyczna kopuła obiektu zyskuje piękną, miedzianą blachę. Wkrótce rozpocznie się także montaż 195 oryginalnych świetlików, dzięki którym doświetlona będzie główna hala budynku. Świetliki produkowane są na zamówienie, a w końcowym etapie produkcji zostały poddane kontroli przeciwpożarowej w Instytucie Ogniowym w Pionkach. Natomiast na koniec sierpnia planowany jest odbiór transportu specjalnych, szklanych płyt elewacyjnych.

Prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem, a Wykonawca robót oraz projektanci dbają, by dworzec nie stracił swojego klimatu - zarówno dach, jak i szklana fasada, zachowają ducha designu lat 70-tych.

Inwestycja pn.  Budowa Centrum Komunikacyjnego wraz z Systemem Informacji dla Pasażerów (przebudowa, rozbudowa i modernizacja istniejącego zespołu dworca autobusowego przy ul. Czarnowskiej 12 w Kielcach) stanowi jedno z dziewięciu zadań realizowanych w ramach projektu: Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2017-2020.

Zakończenie robót budowlano-montażowych zgodnie z umową z wykonawcą, której wartość opiewa na kwotę ponad 68 mln zł, jest planowane do końca czerwca 2020 r.

XXV Sportowy Turniej Miast i Gmin