Technopark w Winnicy na wzór naszego KPT

12-06-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Przedstawiciele Departamentu Gospodarki i Inwestycji Winnicy oraz Winnickiego Gminnego Centrum Innowacji goszczą w Kielcach. W programie dwudniowej wizyty znalazły się m.in. spotkania oraz oglądanie obiektów Kieleckiego Parku Technologicznego. Jednym z podejmowanych tematów był projekt Winnickiego Parku Innowacji i Technologii.

- Oczekujemy zdobyć u państwa doświadczenie, którego Kielecki Park Technologiczny ma dość dużo. Ponieważ Kielce i Winnica są miastami partnerskimi już od 60 lat, chcemy zapoznać się z najlepszymi praktykami KPT i odpowiednio wyszkolić zespół w Winnicy, aby korzystając z tego doświadczenia, stworzyć tam park technologiczny, który będzie działał nie gorzej niż ten w Kielcach. Otwarcie Parku Innowacji i Technologii w Winnicy zaplanowane jest na 2020 rok. Mamy już odpowiedni lokal, który w tym roku będzie modernizowany. Jest też personel. Jednym z celów naszej wizyty jest zobaczenie, jak pracuje się w takim parku technologicznym, stworzenie odpowiedniej w naszych warunkach koncepcji, analiza usług, jakie mają być świadczone w parku technologicznym, aby zapewnić także u nas rozwój innowacji i biznesu - mówi Vasyl Goshovsky dyr. Winnickiego Parku Innowacji i Technologii.

Wizyta i towarzyszące jej szkolenie są elementami projektu, w ramach którego Miasto Kielce oraz KPT pomagają Winnicy w stworzeniu tego typu ośrodka. - Eksperci z Kielc już niedługo pojadą do Winnicy, aby poznać potrzeby tego miasta i zbadać możliwości po to, aby park, który tam powstanie jak najlepiej wspierał lokalną przedsiębiorczość. Trzeba pamiętać o tym, że park technologiczny nie jest jednostką, której projekt łatwo można skopiować i przenieść z jednego miasta do drugiego, że musi wpisywać się w sytuację na rynku lokalnym - podkreśla  Justyna Lichosik p.o. dyr. Kieleckiego Parku Technologicznego.

W programie pobytu w Kielcach gości z Winnicy znalazły się wizyty m.in. u lokatorów Kieleckiego Parku Technologicznego, na Politechnice Świętokrzyskiej oraz Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

XXV Sportowy Turniej Miast i Gmin