Stulatka SHL- ka

10-07-2019

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Są takie miejsca, bez których historia miasta byłaby zupełnie inna i ludzie, którzy tę historię tworzyli przez lata. To miejsca i ludzie - symbole.

Takimi symbolami bez wątpienia są Zakład SHL Kielce oraz jego pracownicy. Fabryka, świętująca  w tym roku 100-lecie powstania, przypomina dzieje przemysłu w naszym mieście, a także losy tych kilku pokoleń Polaków, którzy pracowali na rzecz rozwoju Kielc. W sierpniu 1918 roku Obwodowy Urząd Przemysłowy udzielił Stanisławowi Starke pozwolenie  na budowę fabryki odlewów pod nazwą „Ludwików”. 4 grudnia nastąpiło poświęcenie budynku odlewni. Głównym asortymentem produkowanym przez zakład był sprzęt gospodarstwa domowego. Tym, co łączy tamte i współczesne czasy, jest tłocznictwo.

Kielecka fabryka w swojej historii była producentem motocykli SHL oraz pralek wirnikowych Frania. Zajmowała się także wytwarzaniem elementów wyposażenia wojskowego np. szable, hełmy, produkcją pojazdów specjalizowanych oraz tłoczeniem elementów karoserii samochodów dla FSO, FSM i innych zakładów.

SHL Kielce, to nie tylko historia tłocznictwa, ale wielu przypadkach także historia i wspomnienia całych rodzin, które z tą fabryką związały swoje życie zawodowe. Przedsiębiorstwo występowało pod nazwami: Huta „Ludwików” SA, Kieleckie Zakłady Wyrobów Metalowych Polmo-SHL, Fabryka Samochodów Specjalizowanych Polmo-SHL, czy Delfo Polska. Obecnie w miejscu, gdzie kiedyś produkowane były słynne SHL-ki działa  spółka MA Polska Oddział Kielce. Kiedyś SHL skupiała się na kształtowaniu elementów karoserii samochodów, dziś MA kontynuuje to dzieło stale doskonaląc procesy produkcji. W fabryce produkowane są elementy do większości pojazdów, a także części zamienne. MA Polska SA oddział Kielce zatrudnia niemal 600 osób. To, co jest wyznacznikiem rozwoju firmy, to automatyzacja.

W programie obchodów 100-lecia powstania Zakładu SHL znalazła się m.in. wystawa, która będzie pokazana na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, ekspozycja w Muzeum Historii Kielc, monografia przygotowana przez tę instytucję. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowane są na grudzień 2019 roku. Patronat honorowy nad obchodami sprawuje prezydent Kielc.

Lato w Mieście 2019