Rozmawiano o planach budowy linii kolejowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego

10-09-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Spotkanie w ramach Regionalnych Konsultacji Strategicznych  dotyczące planów inwestycyjnych budowy nowych linii  kolejowych (łaczących intermodalny hub komunikacyjny z regionami Polski) w ramach inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego odbyło się dziś w Grand Hotel w Kielcach. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Spółka Centralny Port Komunikacyjny w Warszawie. W wydarzeniu tym wzięli udział m.in. Danuta Papaj, zastępca prezydenta Kielc, Arkadiusz Kubiec, zatępca prezydenta Kielc, a także przedstawiciele Urzędu Miasta oraz jednostek podległych.

Celem tych spotkań jest przedstawienie planowanego przebiegu korytarzy nowych linii kolejowych w obszarze województwa świętokrzyskiego oraz rozpoczęcie szerokiej dyskusji m.in. w zakresie: wpływu proponowanych rozwiązań na kształtowanie i kierunki regionalnego rozwoju oraz politykę przestrzenną; wpływu projektowanych przez Spółkę Celową linii kolejowych na zadania wojewódzkie oraz wojewódzkie i metropolitalne inwestycje celu publicznego; oceny możliwości i gotowości organizowania przez samorząd województwa kolejowych połączeń komunikacyjnych z wykorzystaniem projektowanych przez Spółkę Celową linii kolejowych; uwarunkowań związanych z wpływem proponowanych rozwiązań i wstępnych trasowań linii kolejowych na formy ochrony przyrody oraz korytarze ekologiczne; zagadnień niezbędnych do ujęcia w toku prac przygotowawczych, związanych z minimalizacją wpływu projektowanych linii kolejowych na środowisko; propozycji przebiegu kolejowych linii komunikacyjnych oraz częstotliwości ich obsługi w wojewódzkich przewozach pasażerskich; wpływem proponowanych rozwiązań i wstępnych trasowań linii kolejowych na programy rządowe, o których mowa w art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1945 z późn. zm.); koniecznych zmian w istniejącej infrastrukturze transportowej, w tym kolejowej, niezbędnej do pełnego wykorzystania potencjału projektu realizowanego przez Spółkę Celową; wpływem projektowanych przez Spółkę Celową linii kolejowych na zadania rządowe oraz krajowe inwestycje celu publicznego.

Regionalne Konsultacje Strategiczne - prezentacja