Rzemiosło i jego oblicza. Nowa ekspozycja w Instytucie Dizajnu

14-02-2020

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Instytut Dizajnu zaprasza na oficjalne otwarcie dwóch wystaw poświęconych współczesnemu rzemiosłu i jego twórcom. Wernisaż wystaw odbędzie się 14 lutego o godzinie 18.00.

W Galerii Głównej będzie można zobaczyć wystawę „Robić/Rzeczy”, która prezentuje prace członków Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło oraz wystawę fotograficzną ”Oblicza Nowego Rzemiosła” stworzoną przez Projekt Pracownie.

ROBIĆ / RZECZY
Wystawa ROBIĆ / RZECZY pokazuje skomplikowany świat pracy rzemieślniczej. Rzemieślnik zaangażowany jest w cały proces produkcji, każdy jej etap, od koncepcji przez wytworzenie, po promocję i sprzedaż. Proces nigdy nie jest linearny. Rzemieślnik tworzy całym ciałem, wykorzystując potencjał swoich ruchów i zmysłów oraz relacji, w które wchodzi z różnymi materiałami i narzędziami.
Ekspozycję tworzą zaaranżowane warsztaty – tkacki, ceramiczny, kaletniczy, introligatorski, jak również stanowiska prezentujące świat drewna oraz stali. Każdy z uczestników wystawy może spróbować swoich sił przy specjalnych przyrządach, symulujących poszczególne czynności wykonywane w pracowniach – pracę przy krośnie, odlewanie porcelany do form czy szlifowanie noża. Odwiedzający mogą się przekonać, ile wysiłku i pracy wymaga codzienna praca rzemieślnika. Dotknąć surowców i materiałów, za pomocą których wytwarza swoje przedmioty oraz przyjrzeć się narzędziom, które do tego wykorzystuje.

OBLICZA NOWEGO RZEMIOSŁA
”Oblicza nowego rzemiosła” to zbiór 24 fotografii wykonanych w pracowniach twórców. Wystawa prezentuje współczesnych rzemieślników oraz artystów. Dzięki zdjęciom wykonanym przez Karolinę Lewandowską, Martę Wróbel, Natalię Miedziak-Skonieczną, Radka Zawadzkiego i Roberta Liwackiego odwiedzający wystawę będą mogli podejrzeć pracę ceramika, szklarza, introligatora czy ceramików.

Ekspozycja będzie czynna do 17 maja 2020 roku.