Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Centrum Komunikacyjne przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

 

Zobacz również:

 

74. rocznica pogromu ludności żydowskiej

(2020-07-04)

Blanka, Oskar i Olaf. Trojaczki z Kielc za kilka dni zostaną wypisane do domu

(2020-07-03)

Budowa dworca autobusowego na finiszu. Ogłoszono przetarg na wynajem lokali

(2020-07-03)

Raport o stanie gminy Kielce za 2019 rok

(2020-07-01)

Od 7 lipca wracają opłaty w Strefie Płatnego Parkowania

(2020-07-01)

Kontrolerzy ZTM i strażnicy miejscy przypominają pasażerom o zasłanianiu nosa i ust

(2020-06-29)

Lato w Mieście 2020

(2020-06-25)

Załatw sprawę w Wydziale Komunikacji - wszystko w jednym miejscu - ITV Kielce
(2020-06-23)

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Nagrody dla ludzi kultury wręczone

26-06-2020

W Biurze Wystaw Artystycznych rozdano nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury za 2019 rok.

 

 

Wśród dziewięciorga laureatów znaleźli się fotograficy, muzycy czy aktorzy. Doroczne nagrody przyznawane są przez prezydenta Kielc. W ten sposób władze stolicy regionu świętokrzyskiego doceniają tych, którzy zajmują się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną kultury, a poprzez swoją działalność promują Kielce.

 

Nagrody dla ludzi kultury zwykle inaugurowały Święto Kielc. Jednak z powodu pandemii święto zostało odwołane, a uroczystość odbyła się w symbolicznym zakresie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Tegoroczna edycja nagród dla ludzi kultury odbyła się podczas finału Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie”.

 

LISTA LAUREATÓW:

 

Nagrody I stopnia w wysokości 3 500 złotych otrzymali:

 

JANUSZ BUCZKOWSKI - artysta, fotografik, pisarz, członek i prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, założyciel kieleckiej delegatury ZPAF, a następnie wiceprezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF. Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (dziś SGH). Współtwórca „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu” i ostatni przedstawiciel grupy artystów tworzących ten styl. Jego fotografie prezentowane były na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie, wielokrotnie nagradzany za swoje prace. W 2019 roku otworzył dwie indywidualne wystawy.

 

Janusz Buczkowski - nominowany zostałprzez Muzeum Wsi Kieleckiej oraz ZPAF.

 

HARCERSKI ZESPÓŁ WOKALNO - INSTRUMENTALNY WOŁOSATKI - zespół powstał w 1974 roku przy okazji I Festiwalu Piosenki Turystycznej w Wołosatem - w ubiegłym roku obchodził 45-lecie istnienia. Zespół wylansował wiele przebojów, śpiewanych przez całą harcerską i turystyczną Polskę. Liczne występy w kraju i za granicą przyniosły Wołosatkom wiele nagród i wyróżnień. Od lat zespół bierze czynny udział w Harcerskim Festiwalu, występuje podczas Święta Kielc, koncertuje w Polsce i za granicą. W 2019 roku zagrali ponad 20 koncertów oraz cykl występów dla Polonii w Brazylii. Zespół nagrał ponad 20 płyt, współpracuje ze znanymi artystami „Skaldami”, „Wolną Grupą Bukowina”.

 

Harcerski Zespół Wokalno - Instrumentalny Wołosatki - nominowany został przez Klub Radnych Projekt Wspólne Kielce.

 

Nagrody II stopnia w wysokości 3 000 złotych otrzymali:

 

OLGA GRABIWODA - fotografka, menadżerka kultury, animatorka, w latach 2011-2020 tworzyła trzon zespołu Instytutu Dizajnu w Kielcach, gdzie od podstaw zbudowała i kierowała pracownią warsztatową. Właścicielka „Wesołej Kawki” oraz „Kawki Zabawki”. Jest autorką wielu programów o charakterze edukacyjnym. W 2019 roku skupiła się na działaniach proekologicznych, a warsztaty z tego cyklu zostały wybrane do reprezentowania Polski w spocie reklamowym Komisji Europejskiej. Również w 2019 roku była współautorką projektu mającego na celu popularyzację wiedzy o dziedzictwie architektonicznym okresu PRL. Na bohaterkę projektu została wybrana kawiarnia „Biruta”.

 

Olga Grabiwoda - nominowana została przez ID Kielce (Paula Dulnik, Dominika Janicka), TLiA Kubuś (Joanna Kowalska), MHKielc (Krzysztof Myśliński), Agata Wojda Radna Rady Miasta, Monika Patuszyńska (ceramiczka, dyrektorka ID 2014-16).

 

MAREK FIJAŁKOWSKI - wokalista, muzyk, kompozytor, autor tekstów, lider grupy Arianie. Jest jedynym muzykiem grupy, który śpiewa i gra od początku istnienia zespołu. Absolwent Szkoły Muzycznej w klasie trąbki, zdobył uprawnienia Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki - muzyk solista w imprezach estradowych. Wielokrotnie brał udział w Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, był jurorem przeglądów piosenki dziecięcej i młodzieżowej, pomysłodawcą i śpiewającym wykonawcą koncertów dla dzieci z domów dziecka. Uhonorowany odznaką „Przyjaciel Dziecka” za pracę społeczną na rzecz dzieci z DPS-ów.

Współpracował m.in. z Bronisławem Opałko, WOŚP, Haliną Frąckowiak, Czerwonymi Gitarami, Homo Homini. Bywa gościem Radia Kielce, Polskiego Radia. Obecnie przygotowuje się do wydania solowej płyty z utworami, do których pisał muzykę i teksty w ciągu ostatnich kilku lat.

 

Marek Fijałkowski - nominowany został przez Kieleckie Centrum Kultury.

 

AGATA SOBOTA - filolog j. polskiego, aktorka teatralna, poetka, pedagog kultury, animator kultury. Od 1989r. związana z TLiA „Kubuś” jako aktorka-lalkarka. Współpracuje z Domami Kultury, przedszkolami, szkołami, gdzie prowadzi warsztaty, konsultacje i autorskie programy w zakresie edukacji teatralnej. Współpracuje z kieleckimi rozgłośniami radiowymi, stworzyła autorski program zajęć dydaktycznych dla słuchaczy uczelni wyższych. Rok 2019 był rokiem jubileuszu 30-lecia pracy na scenie TLiA Kubuś. Założyła wraz z aktorami teatru i Stowarzyszeniem Przyjaciół TLiA „Kubuś” grupę inicjującą budowę nowej siedziby teatru.

 

Agata Sobota - nominowana została przez Teatr Lalki i Aktora Kubuś.

 

Nagrody III stopnia w wysokości 2 000 złotych otrzymali:

 

Łukasz Kowalski - artysta muzyk i realizator dźwięku wielu wydarzeń telewizyjnych, koncertów i nagrań płytowych. Od 2004 roku jest kierownikiem muzycznym, aranżerem i pienistą w zespole A. Piasecznego. Jest również klawiszowcem w zespole Velvet. Współpracuje z takimi artystami jak Natalia Kukulska, Seweryn Krajewski, Mieczysław Szcześniak czy Ewa Bem. Akompaniator w programie „The Voice of Poland”. Współpracuje przy organizacji koncertów organizowanych w Kielcach.

 

Łukasz Kowalski - nominowany został przez Dom Środowisk Twórczych.

 

TERESA I ZDZISŁAW SABATOWIE - autorzy pracy „Żeliwne zabytki na cmentarzach kieleckich”. Autorzy wykonali ogromną pracę nad zbieraniem, dokumentowaniem niespotykanych gdzie indziej nagrobków wykonanych z żeliwa. Szczególnie wyróżniały się nagrobki wykonane w odlewni znajdującej się w kieleckim Białogonie. Państwo T. i Z. Sabatowie  znani są jako osoby zajmujące się ochroną zabytków. W ostatniej pracy spopularyzowali dokonania artystów i rzemieślników naszego regonu. Książka została uznana w plebiscycie za najlepszą pracę historyczną dotyczącą Kielc podczas II Kieleckich Dni Książki Historycznej, organizowanych przez Muzeum Historii Kielc, Miejską Bibliotekę Publiczną, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Towarzystwo Przyjaciół Kielc. W ubiegłym roku wydali również opracowanie o Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach.

 

Teresa i Zdzisław Sabatowie - nominowani zostali przez Towarzystwo Przyjaciół Kielc.

 

MAREK TERCZ - wybitny polski poeta, pieśniarz, bard, kompozytor, reżyser i pedagog, twórca unikalnego ruchu teatralnego Scena Autorska STUDIO. Laureat wielu konkursów m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Artystycznej, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Festiwalu Fama. Jest również edukatorem wychowującym pokolenia młodych artystów - spod jego skrzydeł wyszła Ilona Sojda, Aleksandra Wolff, Marta Kostur czy Magda Jarek-Matla. Jest również twórcą spektaklu zrealizowanego w całości w gwarze świętokrzyskiej „Bida z nendzom bez swiot pendzom” oraz „Świat według górali świętokrzyskich” pełen muzyki i powieści z regionu.

 

Marek Tercz - nominowany został przez Kieleckie Centrum Kultury.

 

MONIKA CYBULSKA - graficzka, absolwentka UJK, związana z BWA, gdzie w ramach Wydawnictwa BWA autorsko projektuje graficznie i składa wszystkie katalogi i wydawnictwa. Jej projekty zdobywają liczne pochwały artystów - autorów wystaw. Autorka projektów albumów „Kapitał sztuki”, „50/50/50”, „Litho-Kielce” i „Paweł Pierściński - fotografia”. W 2019 zakwalifikowała się do prestiżowej ogólnopolskiej wystawy 26 Biennale Plakatu Polskiego 2019 w Katowicach. Jej plakaty zostały także wybrane do prezentacji 100 najlepszych polskich plakatów w Nowym Jorku.

 

Monika Cybulska - nominowana została przez Biuro Wystaw Artystycznych.

 

 

 


 

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności