Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Mercedes pomoże w kształceniu mechaników

"Klątwa rodziny Kennedych" i akcja happeningowa
(2021-02-25)
Kieleckie dziki z Instytutu Dizajnu
(2021-02-24)
Drogowcy usuwają ubytki w jezdniach
(2021-02-22)
Program „Wspieraj Seniora”
(2021-02-19)
Obsługa bankowa Urzędu Miasta
(2021-02-19)
Korona podsumowuje zmiany. Cel: Ekstraklasa
(2021-02-18)
Centrum Organizacji Pozarządowych już otwarte
(2021-02-18)
Kielce atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów
(2021-02-17)
Sześć spektakli w jeden „Wieczór młodych choreografów”
(2021-02-16)
Plany Muzeum Historii Kielc na 2021 rok
(2021-02-16)
Lodospad na Kadzielni oficjalnie otwarty
Obradowali kieleccy radni
Tłusty czwartek
Pączki mistrza Zygmunta Pańszczyka
(2021-02-10)

Tancerze zadebiutowali w roli choreografów

21-02-2021

W niedzielę 21 lutego odbyła się premiera spektaklu pt. „Wieczór młodych choreografów”. Spektakl to zbiór sześciu choreografii autorstwa zawodowych tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca, a każda z nich porusza inne problemy, tematykę i emocje.

W skład antologii wchodzą:

„Słoneczniki bez słońca” w choreografii Dawida Pieróga, „Ja i mój Cień” w choreografii Marty Rolskiej i Małgorzaty Boruń, „Venus de fresa” w choreografii Mateusza Wróblewskiego, „Cirrostratus” w choreografii Aleksandra Staniszewskiego, „W Twoim odbiciu” w choreografii Klaudii Tkaczyk i Szymona Pacholca oraz „Noc na Łysej Górze” w choreografii Kamila Zdańkowskiego. W spektaklu występują artyści Kieleckiego Teatru Tańca oraz adeptki z grupy konkursowej „Saltatio” działającej w Szkole Kieleckiego Teatru Tańca. Istotą przedsięwzięcia jest zapewnienie młodym choreografom instytucjonalnego wsparcia oraz artystycznej niezależności poprzez swobodę w doborze tematów i twórczej inspiracji.

„Słoneczniki bez słońca” w choreografii Dawida Pieróga stanowią wyraz fascynacji autora kulturą Romów. Przy akompaniamencie muzyki m.in. Gorana Bregowicia czy zespołu Bijelo Dugme, spektakl opowiada historię dwóch kobiet przez pryzmat nomadyzmu, będącego najistotniejszą cechą romskiej tożsamości grupowej.

„Ja i mój Cień” w choreografii Marty Rolskiej i Małgorzaty Boruń podejmuje temat skrywanych traum, które niczym tytułowy „cień” kładą się na całym naszym bieżącym życiu.

„Venus de freza” Mateusza Wróblewskiego eksploruje temat kobiecości w wielu jego wariantach: tradycyjnym, współczesnym, feministycznym, religijnym, popkulturowym. Etiuda utrzymana jest w komediowym tonie, a kolejne taneczne obrazy łączy symbolika truskawki, utożsamianej w mitologii rzymskiej z boginią piękna i miłości Wenus.

„Cirrostratus” w choreografii Aleksandra Staniszewskiego powstał pod wpływem inspiracji mitologią nordycką, a w szczególności systemu wierzeń. Autor ukazuje zjawisko śmierci jako jeden z etapów w drodze do życia wiecznego.

„W twoim odbiciu” duetu choreograficznego Klaudii Tkaczyk i Szymona Pacholca to opowieść o dzieleniu się miłością, pielęgnowaniu i sile uczuć.

„Noc na Łysej Górze” w choreografii Kamila Zdańkowskiego, inspirowana jest ludowymi wierzeniami i legendami o Górach Świętokrzyskich. Opowiada historię dwójki dzieci – Jasia (Szymon Pacholec) i Małgosi (Klaudia Tkaczyk) – którzy w towarzystwie Czarnego Kota (Małgorzata Kowalska) przeżywają niezwykłą przygodę w Noc Kupały. Spektakl ukazuje piękno folkloru ziemi świętokrzyskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Kielecki Teatr Tańca już po raz trzeci daje szansę młodym tancerzom, aby sprawdzili się jako choreografowie - Utworzenie takiego atelier, które kilka lat temu zorganizowaliśmy, właśnie wyszło z takiej idei takich marzeń, żeby wspierać i pomagać młodym ludziom - mówi Elżbieta Pańtak, dyr. Kieleckiego Teatru Tańca. - „Wieczór młodych choreografów” jest właśnie taką przestrzenią, którą chcielismy stworzyć dla młodych, utalentowanych artystów. To ich pierwsze duże formy, które są realizowane w zawodowym teatrze i na profesjonalnej scenie - dodaje Grzegorz Pańtak z-ca dyr. Kieleckiego Teatru Tańca.

W roli choreografów debiutuje ośmioro młodych artystów, którzy mieli pełną autonomię w wyborze tematyki i formy tanecznej. Muzyka i kostiumy również są ich wyborem. To było dla nas duże wyzwanie – przyznają młodzi choreografowie.

- Tym razem mieliśmy takie zadanie, żeby nauczyć się pracy z kolegami z przyjaciółmi, z osobami, które są solistami o większym czasami doświadczeniu - powiedział Dawid Pieróg, tancerz i choreograf. - Spotkaliśmy się z dodatkowym trybem pracy, naszym zadaniem było  dogadywaniem spraw związanych z kostiumami, scenografią czy szukaniem materiałów. Musielismy mysleć o wielu różnych rzeczach, o których najczęściej nie mieliśmy pojęcia, bo nie braliśmy w tym udziału jako tancerze - dodaje Mateusz Wróblewski, tancerz i choreograf.

Młodzi choreografowie nie tylko przygotowali spektakle, ale również w nich zatańczą. Na scenie zobaczymy również innych artystów Kieleckiego Teatru Tańca oraz adeptki z grupy konkursowej „Saltatio”, działającej w Szkole Kieleckiego Teatru Tańca.