Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Mercedes pomoże w kształceniu mechaników

"Klątwa rodziny Kennedych" i akcja happeningowa
(2021-02-25)
Kieleckie dziki z Instytutu Dizajnu
(2021-02-24)
Drogowcy usuwają ubytki w jezdniach
(2021-02-22)
Program „Wspieraj Seniora”
(2021-02-19)
Obsługa bankowa Urzędu Miasta
(2021-02-19)
Korona podsumowuje zmiany. Cel: Ekstraklasa
(2021-02-18)
Centrum Organizacji Pozarządowych już otwarte
(2021-02-18)
Kielce atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów
(2021-02-17)
Sześć spektakli w jeden „Wieczór młodych choreografów”
(2021-02-16)
Plany Muzeum Historii Kielc na 2021 rok
(2021-02-16)
Lodospad na Kadzielni oficjalnie otwarty
Obradowali kieleccy radni
Tłusty czwartek
Pączki mistrza Zygmunta Pańszczyka
(2021-02-10)

Program „Wspieraj Seniora”

19-02-2021

Koronawirus zmienił życie nas wszystkich. Czas pandemii jest wyjątkowo trudny dla ludzi starszych i samotnych. Wielu z nich w obawie przed zakażeniem czy z powodu problemów ze zdrowiem woli zostać w domu. Dlatego powstał rządowy program „Wspieraj Seniora”. W Kielcach realizuje go Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Każda osoba, która skończyła 70 lat może skorzystać z bezpłatnej pomocy pracowników socjalnych. Zdzisław Zawadzki korzysta m.in. ze świadczenia usług w robieniu zakupów.

- Takie wieksze zakupy, to pomagaja mi zrobic co dwa dnia, a takie bieżące zakupy jak chleb czy bułki, to codziennie – mówi Zdzisław Zawadzki.

Realizacja programy "Wspieraj Seniora", to wielka logistyczna operacja. Pracownicy socjalni muszą dotrzeć do mieszkańców w różnych dzielnicach miasta, rozliczyć się z zakupów, ale też wesprzeć dobrym słowem, bo wielu osobom doskwiera samotność.

- Program adresowany jest również dla osób przed 70. rokiem życia, ale tylko dla tych, którzy ze względu na swój stan zdrowia nie mogą wyjść z domu – mówi Katarzyna Gonciarz z-ca kierownika Działu Usług MOPR.

Pracownicy MOPR-u pomagają też wykupić leki, przywieźć obiad, załatwić sprawy urzędowe, a nawet mogą wyprowadzić psa. Kilka razy dziennie pracownicy MOPR odwiedzają np. panią Janinę Filipek, jej suczka Sara uwielbia spacery.

- Gdyby nie opieka społeczna, to bym nie funkcjonowała. Nie dałabym sobie rady – podkreśla Janina Filipek.

Dla osób starszych i schorowanych codzienne czynności, w tym opieka nad czworonożnym przyjacielem, często stają się niewykonalne.

- Sara jest pieskiem, bardzo ufnym jest na pewno dla pani Janiny ogromnym przyjacielem, ogromnym wsparciem, ogromnym pocieszeniem. Lubię tu przychodzić, lubię moich podopiecznych - mówi Małgorzata Rajfura z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Ministerialny program wspierający seniorów w pandemii działa od października ubiegłego roku. Od początku, pomocą w Kielcach objętych zostało ponad 700 osób - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zawsze świadczył taką pomoc dla mieszkańców Kielc, aczkolwiek przed stanem epidemii w Polsce, ta pomoc była świadczona dla osób samotnych, niepełnosprawnych, które ze względu na stan zdrowia nie mogły wyjść z domu – podkreśla Katarzyna Gonciarz z-ca kierownika Działu Usług MOPR.

WAŻNE ! Jeśli ktoś chce skorzystać z programu „Wspieraj Seniora” nadal może to zrobić. Wystarczy  zadzwonić pod numer bezpłatnej infolinii 22 505 11 11 lub zatelefonować bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach pod numer 41 331 25 24 i powiedzieć jakiej pomocy potrzebujemy.