Internetowa Telewizja Kielce - ITV

(2021-04-14)
Rozpoczynają się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Boksie
(2021-04-13)
Teatr nie działa”, ale „Kubuś” tęskni za widzami
(2021-04-08)
 Kielce wśród miast z największą liczbą terenów zieleni
(2021-04-08)
Rozpoczęły się zaplanowane na ten rok remonty chodników
(2021-04-07)
Życzenia Wielkanocne Prezydenta Kielc
(2021-04-02)
Kolorowe kwiaty umilają spacery po Kielcach
(2021-04-02)
15 lat Stadionu Miejskiego w Kielcach
(2021-04-01)
Ogród Botaniczny budzi się na wiosnę
(2021-04-01)
Dzień Nowych Technologii w CK Technik
(2021-03-23)
Nagrody Miasta Kielce wręczone
(2021-03-15)
Eksperci PŚk pomogą kształcić uczniów CK Technik
(2021-03-11)
WWTECH nowym partnerem CK Technik
(2021-03-09)

„Przywróć pamięć kielczankom”

06-04-2021

Mieszkańcy Kielc wybrali pięć kobiet, które ich zdaniem zasługują na upamiętnienie w przestrzeni miejskiej. Najwięcej głosów zdobyły  - Joanna Chałońska, dr hab. Danuta Kopertowska, Anna Czarniecka, Maria Kiebabczy i dr Maria Kowalska.

Na stronie IDEA Kielce prezentowane były sylwetki 30 kobiet, które swoim życiem, pracą zawodową i aktywnością społeczną odcisnęły pozytywny ślad w historii naszego miasta i regionu.

W ankiecie wzięło udział 215 osób, które oddały ponad 700 głosów. Każdy głosujący mógł wybrać pięć pań.

Jak informuje Agata Wojda, radna Koalicji Obywatelskiej, która zainicjowała akcję „Przywróć pamięć kielczankom”, klub radnych KO złoży projekt uchwały o nadaniu rondom na ulicy Witosa kobiecych patronek.

W Kielcach wśród patronów/ek ulic, placów, skwerów i rond jest ponad 170 mężczyzn, a kobiet niewiele ponad 20.

- Planujemy także zgłosić do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego projekt, w ramach którego chcemy wydać publikację z sylwetkami kielczanek, które zyskały najwięcej głosów w ramach konsultacji – informuje radna Agata Wojda.

Z inicjatywy Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej powstaną trzy kobiece murale na osiedlu Sady. Autorką projektów jest Aleksandra Banaś. Na muralach przedstawione zostaną Maria Kiebabczy, Kazimiera Grunertówna i Maria Opielińska.

JOANNA CHAŁOŃSKA
(zm. 2020 w Kielcach) – polonistka, wieloletnia nauczycielka II LO im. J. Śniadeckiego, a w latach 70. wicedyrektorka szkoły. W czasie PRL-u i na początku lat 90. działała w „Solidarności”. Była nauczycielką uwielbianą przez swoich uczniów. (źródło zdj. - II LO im. im. J. Śniadeckiego)

dr hab. DANUTA KOPERTOWSKA
(zm. 2010) – polska językoznawczyni, profesor nauk humanistycznych. Prowadziła zajęcia z historii języka, dialektologii i metodyki nauki gramatyki języka polskiego. Była również autorką licznych monografii i opracowań naukowych, referatów związanych tematycznie z nazwami osobowymi Kielc, Kielecczyzny. Prace swoje wzbogacała licznymi, własnoręcznie wykonywanymi fotografiami. Mottem Jej działalności naukowej było „Miastu, które stało się moim z wyboru i troski”

ANNA CZARNIECKA
(zm. 1972 r. w Kielcach) - kochała sport, jeździła na łyżwach, uprawiała narciarstwo i budziła w Kielcach sensację, idąc przez miasto w sportowym stroju z nartami na plecach, w czasach gdy kobiety ubierały się tylko w sukienki. Uprawiała taternictwo, wyczynowo chodziła po górach. Była pierwszą kielczanką, która w szkole szybowcowej w Polichnie przeszła kurs szybowcowy i zrobiła dyplom pilota. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność Związku Walki Zbrojnej, trafiła za to do niemieckich obozów koncentracyjnych. Po wojnie już w Polsce nadal aktywnie działa społecznie.

MARIA KIEBABCZY
kielecka bizneswoman. Jej ojciec, Dzeron Kiebabczy, zajmował się prowadzeniem kiosków z prasą na terenie Kielc. Mała rodzinna firma nabrała rozpędu, kiedy rządy w swoje ręce wzięła córka Maria. Aby zapewnić lepszą obsługę, zatrudniła 5 dziewcząt i chłopca do roznoszenia gazet. Nawiązała współpracę z istniejącą już siecią „Ruch”. Kioski charakteryzowały się okrągłym kształtem, były przeszklone i miały spiczaste daszki. Kioski Marii Kiebaczy zniknęły z ulic miasta po II wojnie światowej. Jeden został odtworzony i stoi na kieleckim Rynku.

dr MARIA KOWALSKA
(zm. 2015 r.) - wybitna dermatolog, jedna z najlepszych w Polsce znawczyń trądu. Była sanitariuszką i łączniczką w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku jako porucznik AK znalazła się w niemieckim obozie w Zeithan. W 1961 roku dr Kowalska przyjechała do Kielc, gdzie pracowała (z 10-letnią przerwą) do ostatnich dni swojego życia. Dr Kowalska wykształciła kilkudziesięciu specjalistów dermatologów. Uczyła nie tylko praktycznej wiedzy, lecz także szacunku dla pacjenta.

Deklaracja dostępności Raport dostępności