Internetowa Telewizja Kielce - ITV

(2021-09-16)
Od 9 października duże zmiany w komunikacji miejskiej
(2021-09-15)
Kolejne mieszkania oddane do użytku
(2021-09-15)
Konsultacje społeczne parku Dolina Silnicy
Kielecka Mapa Rzemieślników już aktywna
20 lat po 11 września. Kielce pamiętają
Łaziki marsjańskie rozpoczęły rywalizację
(2021-09-10)
Pomnik Laurensa Hammonda odsłonięty
(2021-09-10)
Festiwal Wiatru w Kielcach
(2021-09-09)
Kieleccy Rzemieślnicy pod jednym adresem
(2021-09-09)
29. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
(2021-09-08)
Ogólnopolski Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej
(2021-09-08)
Klasyka powieści dla dzieci w "Kubusiu"
(2021-09-06)
Kielce będą stolicą polskiej metrologii
(2021-09-06)
Ruszył „Pociąg do literatury” - Herling Grudziński Festiwal
(2021-09-03)
Kielecki Kongres Organizacji Pozarządowych
(2021-09-03)
Kielce oddają przestrzeń roślinom
(2021-09-02)
Nowy rok szkolny pełen wyzwań
(2021-09-01)
Zabrzmiał pierwszy dzwonek
(2021-09-01)
Nowy oddział w żłobku na Bocianku
Podwójne święto Strażników Miejskich w Kielcach
Zmiany w Straży Miejskiej w Kielcach
(2021-08-30)
Dworzec autobusowy w Kielcach ma już rok
Więcej urządzeń ratujących życie
(2021-08-28)
Aktywny weekend w ogrodzie i akcja szczepień
(2021-08-28)
Kielce "Najbardziej przyjaznym miastem w Polsce"
Zmodernizowane Centrum Komunikacyjne ma już rok
Konkurs "Kieleckie UFO" rozstrzygnięty
Magiczne Zakończenie Wakacji
(2021-08-26)
Policja kontrolowała przejście dla pieszych z pomocą drona
 (2021-08-25)

Panele fotowoltaiczne fot. EkoEnergia

Innowacyjna gaśnica powstaje w Kielcach

15-04-2021

Lokator KPT i naukowcy m.in z Politechniki Świętokrzyskiej pracują nad urządzeniem do gaszenia pożarów instalacji fotowoltaicznych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało kieleckiej firmie dofinansowanie.

Pracownicy kieleckiej firmy EkoEnergia Polska, lokatora Kieleckiego Parku Technologicznego, wraz z naukowcami z Politechniki Świętokrzyskiej oraz Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem innowacyjnej gaśnicy, która wykorzystywana byłaby do gaszenia pożarów instalacji fotowoltaicznych.

- Proponowanych rozwiązań i możliwości jest bardzo dużo. Na wymianę pieców, termomodernizację, instalację paneli fotowoltaicznych czy wreszcie budowę farm fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej osób. Chcemy wprowadzić rozwiązanie, które będzie dawało dodatkowy rodzaj zabezpieczenia. Konkretnie chodzi o zabezpieczenie przeciwpożarowe. Sami będziemy z niego korzystać, ale nasze gaśnice będziemy też sprzedawać – mówi Łukasz Dziedzic, prezes EkoEnergia Polska.

Prace nad stworzeniem  innowacyjnego systemu gaszenia urządzeń pod napięciem, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji PV, już trwają. Pomysł zdobył uznanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przyznało kieleckiej firmie dofinansowanie na ten cel.

- Na przeprowadzenie badań i stworzenie innowacyjnej gaśnicy otrzymaliśmy 3 mln 700 tys. zł. Współpracujemy z naukowcami, bo zależy nam na jak najbardziej profesjonalnym rozwiązaniu. Wykorzystujemy nasze wieloletnie doświadczenie w budowie instalacji fotowoltaicznych i wiedzę pracowników Politechnik: Świętokrzyskiej i Warszawskiej. Zgodnie z umową z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju nasz produkt powinien trafić na rynek w pierwszej połowie 2023 roku – zapowiada Łukasz Dziedzic.

- To będzie dwukomorowe urządzenie gaśnicze zawierające dwa środki gaśnicze. Pierwsza z nich odcinać będzie dopływ prądu do instalacji, druga natomiast będzie odpowiadać za gaszenie źródła pożaru. Będzie to rozwiązanie innowacyjne, do tej pory nie ma takiego produktu na rynku. I nie chodzi tylko o Polskę, ale o cały świat – mówi dr hab. inż. Rafał Porowski, prof. Politechniki Świętokrzyskiej, który jest pomysłodawcą tego rozwiązania i tym samym odpowiada za jego wdrożenie.

Wiadomo już, że substancja odcinająca dopływ prądu będzie niepalna, będzie też charakteryzować się wysoką lepkością, żeby tworzyć na module PV pewien rodzaj filmu odcinającego dopływ promieni słonecznych do struktury ogniw fotowoltaicznych. Ponadto, powinna być na tyle elastyczna, aby ją można było łatwo usunąć bez niepotrzebnego, dodatkowego uszkodzenia instalacji.

- Będzie to szczególnie trudne wyzwanie, ponieważ substancja ta, musi być również niepalna oraz nietoksyczna, jak również optymalna pod kątem składu chemicznego i oddziaływania na środowisko naturalne. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy również wykwalifikowany zespół badaczy z Politechniki Warszawskiej, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie. Obecnie prowadzone są badania nad różnymi dodatkami do substancji chemicznych, które moglibyśmy wykorzystać – dodaje dr hab. inż. Rafał Porowski, prof. PŚk.

Zarówno przedstawiciele EkoEnergii, jak i Politechniki podkreślają, że wprowadzenie na rynek nowego produktu, znacząco zwiększy bezpieczeństwo użytkowników instalacji fotowoltaicznych w przypadku, gdyby doszło do pożaru.

Obecnie zabezpieczeniem dla fotowoltaiki są instalacje przeciwprzepięciowe oraz odgromowe. Te zabezpieczenie się doskonale sprawdzają. Proponowane przez nas zabezpieczenie będzie nowym, dodatkowym rozwiązaniem, które dostarczy projektantom, rzeczoznawcom i instalatorom gwarancji podwyższonego poziomu bezpieczeństwa pożarowego instalacji fotowoltaicznych. Wprowadzenie gaśnicy na rynek będzie poprzedzone wielokrotnymi testami oraz odpowiednimi badaniami dopuszczającymi produkt do obrotu. Testy gaśnicze prowadzone będą nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale przede wszystkim rzeczywistych – czyli na realnych instalacjach fotowoltaicznych o mocy 10 kW oraz różnorodnym podłożu imitującym dachy. Zanim produkt trafi na rynek, będzie poddany certyfikacji – informuje Łukasz Dziedzic.

Kielecka firma otrzymała dofinansowanie na stworzenie urządzenia gaszącego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie „Szybka Ścieżka" w ramach programu Inteligentny Rozwój.

Deklaracja dostępności Raport dostępności