Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Mniejszy „Wiatraczek”, ale zakręci się mocno

 

Kielce po raz kolejny będą gościć kolarzy
(2021-06-23)
Nowoczesne rozwiązania na rzecz klimatu
(2021-06-22)
Święto Kielc 2021 - Wracamy
(2021-06-22)
Jarmark Kielecki na Sienkiewce
(2021-06-21)
Święto Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
(2021-06-18)
Jak budować odporność na przeciwności losu?
(2021-06-17)
Aplikacja podpowie jak segregować śmieci
(2021-06-16)
Upamiętnienie polskich więźniów KL Sanchsenhausen
(2021-06-15)
Teatr "Kubuś" świętował 65-lecie
(2021-06-15)
Świętokrzyskie Dni Profilaktyki
(2021-06-15)
Pełne emocji zapisy historii
(2021-06-11)
Ruszył program Zielony Mecenat Kielc
(2021-06-11)
Nowe miejsca w kieleckim żłobku dzięki środkom unijnym
(2021-06-11)
Kielce promują kształcenie zawodowe
(2021-06-10)
Sesja Rady Miasta Kielce
(2021-06-10)
Zmiana na stanowisku przewodniczącego Rady Miasta
(2021-06-08)
Kieleckie uczelnie czekają na kandydatów
(2021-06-08)
Zespół "Mazowsze" zaprasza na konkurs
(2021-06-08)
Kielecki Teatr Tańca zaprasza na spektakl PEER GYN
(2021-06-08)
Laboratoria GUM pną się w górę
(2021-06-08)
Rozpoczyna się Tydzień energii z przyrodą
(2021-06-01)
Święto Kielc na początek lata w mieście
(2021-06-01)
Kielce mają pełnomocnika ds. zieleni
(2021-06-01)
W Kielcach powstaną standardy ulicy miejskiej
(2021-06-01)

Nauka zawodu w Ogrodzie Botanicznym
(2021-05-31)

Dzień Samorządu terytorialnego w Kielcach
(2021-05-27)
Punkt Promocji Kielc w Centrum Komunikacyjnym
(2021-05-27)
Trwa nabór do szkół ponadpodstawowych
(2021-05-27)

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na spektakl PEER GYNT

07-06-2021

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na spektakl PEER GYNT (balet współczesny). W dniu 11 czerwca 2021 r. o  godz. 18.00 na Dużej  Scenie KTT odbędzie się premiera widowiska z udziałem publiczności.

 

Opowieść o relacjach, odkrywaniu własnego charakteru i szukaniu sensu istnienia. Peer Gynt to najnowszy spektakl Kieleckiego Teatru Tańca.
 
- Bardzo wyczekujemy przyjścia publiczności, już nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli swoje dokonania prezentować, ale chcielibyśmy zaznaczyć, że mimo wszystko jest to nasza już piąta premiera w tym sezonie. Był Kopciuszek, był Verdi, był Wieczór Młodych Choreografów, dwie części i teraz Peer Gynt, z czego bardzo się cieszymy - podkreśliła Elżbieta Pańtak, dyr. Kieleckiego Teatru Tańca.

 


Libretto spektaklu „Peer Gynt” oparte jest na dramacie filozoficznym Henryka Ibsena. Inspiracją do rozpoczęcia pracy nad tanecznym widowiskiem była muzyka Edwarda Griega, podkreśliła choreograf Zuzanna Dinter-Markowska.

- Pod koniec całego procesu widzę, że ten efekt dramatyczny został osiągnięty, że jest to faktycznie opowieść. Najbardziej mi zależy na przekazie, na tym, żeby widz nawet ten nie do końca przekonany do sztuki tańca, odebrał tę historię w pełni, żeby była ona zrozumiała - powiedziała Zuzanna Dinter-Markowska.

Peer Gynt” jest sztuką dla publiczności w każdym wieku. Tytułowy bohater to niepokorny i egoistyczny młody mężczyzna. W tę postać wcielają się wymiennie: Szymon Pacholec i Kamil Zdańkowski. Przed śmiercią i zatraceniem Peer Gynta ratuje go miłość wiernej Solvejgi. Tę postać zatańczą Oliwia Teodorczyk i Małgorzata Kowalska.

Autorką kostiumów jest Magda Mucha,  projekcje multimedialne stworzyła Karolina Jacewicz, a reżyserią światła zajął się Grzegorz Pańtak.


Spektaklowi Kieleckiego Teatru Tańca towarzyszy nagranie w wykonaniu Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Filharmonii w Oslo. Premiera, ze względu na ograniczenia sanitarne została rozłożona na dwa dni. Pierwszy spektakl odbędzie się w piątek, 11 czerwca, a drugi w sobotę, 12 czerwca. Początek o godzinie 18.00.

 

Podczas konferencji prasowej przed premierą spektaklu Peer Gynt zespół Kieleckiego Teatru Tańca złożył swojej dyrektorce Elżbiecie Pańtak życzenia z okazji 30-lecia pracy artystycznej.

 

Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

 

Bilety w cenie: 30, 40, 55, 65 zł
Rezerwacja: 41 367 67 12

 

CHOREOGRAFIA: Zuzanna Dinter-Markowska
LIBRETTO WEDŁUG DRAMATU: Henryka Ibsena Gynt
MUZYKA: Edward Grieg
KOSTIUMY, SCENOGRAFIA: Magdalena Mucha
REŻYSERIA ŚWIATŁA: Grzegorz Pańtak

 

Następny spektakl PEER GYNT - 12 czerwca godz. 18.00. Duża scena KTT.

 

LIBRETTO
Libretto spektaklu Peer Gynt oparte jest na dramacie filozoficznym Henryka Ibsena. Dramat napisany wierszem został po raz pierwszy wystawiony na deskach teatru w 1876 roku w Oslo. Dramat porusza problem dualizmu człowieka, jego duchowej i cielesnej postaci. W dramacie Henryka Ibsena Peer Gynt padają pytania uniwersalne: Co znaczy być sobą? Gdzie znajduje się granica rzeczywistości w subiektywnym odczuciu? Czy warto zapatrzeć się w samych siebie? Jak znaleźć równowagę pomiędzy cielesnością i duchowością? Cała egzystencja tytułowego bohatera  okaże się poszukiwaniem odpowiedzi. Sama odpowiedź na pytanie okaże się zbyt trudna dla Peer Gynta. Wyzwoleniem i odpowiedzią jest miłość. Dramat napisany wierszem nosi silne cechy literatury romantycznej: orientalizm, elementy folkloru norweskiego, postaci  świata fantastycznego.

 

CHOREOGRAFIA I INSCENIZACJA: Zuzanna Dinter-Markowska
Urodzona w 1975 roku w Łodzi. Tancerka, pedagog tańca, choreograf. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi. Ukończyła Wydział Choreografii i Teorii Tańca w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, także Wydział Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Jako tancerka najdłużej związana była z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Brała udział w ponad 30 premierach na scenie Teatru Muzycznego. Od 2016 r. pracuje jako pedagog i choreograf   w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest współautorką biografii Henryka Rutkowskiego – pedagoga i choreografa, wydanej w 2018 r. W 2015 r. została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Jako choreograf debiutowała etiudą dyplomową „Rene i Georgette”, nagrodzoną w konkursie choreograficznym Warszawskiej Platformy Tańca (2015r.). Na scenie Akademii Muzycznej im. G i K. Bacewiczów w Łodzi zrealizowała spektakle dyplomowe oraz liczne koncerty. Współpracowała z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie zrealizowała choreografię do spektakli: „Czy można w taką noc zakochać się”(2018r.), „Krainy uśmiechu” (2019 r.) „Czajkowski. Taniec miłości”  – spektakl autorski (2019 r.). Związana z niezależnymi artystami zrealizowała choreografię do wodewilu „Hotelik Demode” (2020 r.) oraz dramatu „Przed sklepem jubilera” (2020 r.)

 

MUZYKA/KOMPOZYTOR
Na zamówienie autora dramatu, Edward Grieg, kompozytor norweski, napisał muzykę do wybranych scen dramatu w 1875 r. Do dzisiaj bardzo popularna jest dwuczęściowa suita pod tym samym tytułem. Szeroko znane utwory zawarte w dwóch suitach czynią warstwę muzyczną bardzo atrakcyjną dla widza. Muzyka nosi silne znamiona muzyki romantycznej, posiada nawiązania do norweskiego folkloru, także wątki orientalne oraz baśniowe. Całość dzieła to 26 utworów. Na potrzeby inscenizacji spektaklu poszczególne utwory zostały usunięte oraz  zostały wprowadzone niewielkie zmiany w kolejności utworów.
Kiedy Ibsen poprosił kompozytora o napisanie muzyki, ten zgodził się niechętnie. „Peer Gynt  postępuje powoli i nie ma możliwości ukończenia go do jesieni. To bardzo skomplikowany temat do opracowania” – pisał do swojego przyjaciela w 1874 r. Żona kompozytora pisała o nim: „ Im bardziej jego umysł przenika potężnym wierszem, on nabiera pewności, że jest właściwym twórcą tego czarownego i przenikniętego duchem norweskim dzieła.” Premiera w 1876 r. dzieła stała się triumfalnym sukcesem.
Spektakl Kieleckiego Teatru Tańca wystawiony jest do nagrania w wykonaniu  Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Filharmonii w Oslo  pod dyrekcją Per Dreier.

 

PEER GYNT – tytułowy bohater dramatu to niepokorny i egoistyczny młody mężczyzna. Jego bezgraniczna wyobraźnia i mania wielkości predestynują jego życie. Jego imaginacje często prowadzą go w świat nierealny, a starcie z rzeczywistością staje się klęską. Odrzuca szczerą miłość, dopuszcza się zdrady i cudzołóstwa, obcuje z postaciami nierealnymi, stacza się stopniowo na dno. Doprowadzając do śmierci matki, gasi głos sumienia przemieniając odejście w podniebną podróż.  Życie Peer Gynta jest wieczną ucieczką od prawdy i rzeczywistości zaś jego wyobrażenie o własnej drodze jest inne. W podróży Peer Gynta towarzyszą mu postaci, z którymi prowadzi polemikę na temat bytu człowieka szukając odpowiedzi na pytanie „co znaczy być sobą?” Postaci te są uosobieniem głosu jego sumienia, które on sam ignoruje, nadal prowadząc życie pozbawione wartości. Przed śmiercią i zatraceniem ratuje go czysta miłość, którą zranił i zawiódł. Siła tego uczucia wyzwala Peer Gynta.
     
 

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności