Ambasador Panamy z wizytą w Kielcach

01-10-2021

Javier Alcides Bonagas de Gracia - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Panamy w Polsce odwiedził Kielce. Celem wizyty było m.in. nawiązanie kontaktów biznesowych.

Delegat spotkał się w ratuszu z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą. Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających przedsiębiorców z terenu miasta i województwa. Uczestnicy zapoznali się z prezentacją nt. gospodarki Panamy oraz z ofertą Kieleckiego Parku Technologicznego i Centrum Obsługi Inwestora UM Kielce. Odbyły się rozmowy na temat możliwości rozwoju współpracy gospodarczej.

Ambasador odwiedził także V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. P. Ściegiennego, gdzie wraz z prezydentem Bogdanem Wentą i jego zastępcą Marcinem Chłodnickim spotkał się z grupą młodzieży z trzech kieleckich liceów uczącą się języka hiszpańskiego.

W ramach pobytu w Kielcach odbyło się również spotkanie z przedstawicielami miejskiej instytucji kultury Domu Środowisk Twórczych, zwiedzanie muzeum Hammonda oraz amfiteatru i rezerwatu „Kadzielnia”.

Celem wizyty było nawiązanie kontaktów biznesowych z przedstawicielami technologii dla rolnictwa, przemysłu meblarskiego (meble z drewna), produkcji farmaceutycznej, importerów, dystrybutorów i pośredników handlowych w handlu owocami i warzywami tropikalnymi etc.

Ambasadorowi w Kielcach towarzyszyła Alis Cabrera, druga sekretarz Ambasady Republiki Panamy w Warszawie oraz Magdalena Dudzic, asystent, tłumacz Ambasady Republiki Panamy w Warszawie.

Panama jest drugim w świecie (po Hong Kongu) największym centrum handlowym i bankowym, stąd wszelkie procedury eksportowo/importowe są znacznie uproszczone. Z uwagi na położenie geograficzne oraz funkcjonowanie Kanału Panamskiego kraj ten jest międzynarodowym centrum redystrybucji dóbr i komunikacji międzynarodowej, tak towarowej, jak i pasażerskiej.

Gospodarka Panamy jest oparta na dobrze rozwiniętym sektorze usług, w tym zwłaszcza związanych z zarządzaniem Strefą Kanału Panamskiego i strefami wolnocłowymi (przede wszystkim w Colón), logistyką, obrotem portowo–morskim, transportem morskim („tania bandera”), bankowością, ubezpieczeniami i turystyką. Uważana jest za gospodarkę otwartą, dynamiczną i stabilną.

Kraj ten jest wysoko oceniany w rankingach pod względem wolności gospodarczej, a prowadzenie działalności gospodarczej powszechnie traktuje się jako obarczoną niewielkim ryzykiem.

Panama świętować będzie w 2023 roku 120. rocznicę uzyskania niepodległości. Samo miasto zostało założone, jako pierwsze miasto Ameryki na wybrzeżu Pacyfiku.  W tym roku minęło 502 lata od założenia Panamy.

W 2016 roku miała miejsce wizyta prezydenta Republiki Panamy w Polsce. Było to pierwsze w historii spotkanie władz Polski i Panamy na tak wysokim szczeblu.

Deklaracja dostępności Raport dostępności