Kontrast
Czcionka
English

 

 

Walory przyrodnicze Kielc

Kampanie i Akcje

Uważaj na martwe pola!

Uważaj na martwe pola! Nie bądź śladem na jezdni – zachowaj odstęp!

To hasło przewodnie pierwszej w Polsce kampanii dotyczącej zagrożeń w ruchu drogowym, występujących w sektorze gospodarki odpadami. Chodzi o zwrócenie uwagi mieszkańców na tzw. martwe pola, czyli ograniczenia widoczności, jakie wiążą się z prowadzeniem tak dużych pojazdów jak śmieciarki.

W poniedziałek (18 listopada) o godz. 11.00 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 5 w Kielcach odbyła się się inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Martwe pola”, przygotowanej przez ENERIS Surowce, we współpracy z Urzędem Miasta Kielce i Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach. W inauguracji wzięli udział uczniowie klasy 3b, którzy sprawdzili jak ograniczone jest pole widzenia kierowcy m.in. siedząc za kierownicą śmieciarki i stojąc w miejscach martwych pól. Kampania Martwe Pola ma uświadamiać mieszkańców pokazujac ograniczenia widoczności, jakie wiążą się z prowadzeniem tak dużych pojazdów jak śmieciarki. Pracownicy komunalni - kierowcy i ładowacze - dziennie odbierają nawet 17 ton odpadów, przemierzają setki kilometrów, zarówno po wąskich osiedlowych uliczkach, jak i po lokalnych drogach. Mieszkańcy miast i wsi nie zdają sobie sprawy, że przechodząc zbyt blisko śmieciarki narażają się na wypadek - wystarczy nieuwaga, pośpiech by doszło do tragedii.

Mieszkańcu zachowaj bezpieczny odstęp!

Segregacja odpadów na 5 frakcji i wrzucanie ich do odpowiednich pojemników to podstawowe zadanie wszystkich mieszkańców zarówno bloków, jak i domów jednorodzinnych. To wiadomo i takie zasady obowiązują w całej Polsce od kilku lat. Jednak kluczowe w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów jest zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom firm komunalnych odbierającym odpady. Tymczasem zapatrzeni w telefony komórkowe, w pośpiechu czy po prostu z nieuwagi niepotrzebnie narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo.

Dzień Krajobrazu

W ramach obchodów Dnia Krajobrazu 23 października po terenie Parku Kadzielnia odbył się spacer krajobrazowy przygotowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Kiecach oraz Geopark Kielce - Cetrum Geoedukacji. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce. Spacer zakończył się akcją sprzątania terenu Kadzielni.

Światowy Dzień Drzewa

Dziś Światowy Dzień Drzewa. W ramach obchodów w Kielcach obyły się akcje, podczas których sadzono drzewa. Prezydent Kielc wziął udział w akcji sadzenia drzew na terenie lasu komunalnego na Stadionie w Kielcach. Z pomocą najmłodszych kielczan z Przedszkola Samorządowego Nr 8 Bogdan Wenta posadził dęby bezszypułkowe oraz buki, wysadzono 100 sztuk drzew. Przed Kieleckim Centrum Kultury z inicjatywy Ligi Ochrony Przyrody zostało posadzone wyjątkowe drzewo - paulownia, zwana drzewem tlenowym, bo produkuje niesamowite ilości tlenu. Również studenci na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej sadzili dzisiaj drzewa. W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od 2002 r w dniu 10 października. Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Morton, który w 1872 r. zwrócił się z apelem do mieszkańców Nebraska City by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 r.

Akcja Sprzątanie świata - Polska 2019

Tegoroczne obchody ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata” pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy - zmieniamy” zorganizowała Straż Miejska w Kielcach. W dn. 20 września w akcji brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach oraz pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce. Młodzież zbierała śmieci od Zalewu Kieleckiego, wzdłuż rzeki Silnicy do ul. IX Wieków Kielc. Następnie przeszli przez ul. Sienkiewicza z hasłami propagującymi używanie toreb wielorazowego użytku. Podczas przemarszu młodzież wymieniała mieszkańcom torby jednorazowe na torby ekologiczne.

"Jerzyki - ptaki na komary” - warsztaty dla dzieci z udziałem prezydenta Kielc

Warsztaty dla dzieci z ornitologiem pod hasłem: „Jerzyki - ptaki na komary” odbyły się w Domu Kultury „Białogon”. Podczas warsztatów przedstawiciel Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody opowiedział dzieciom o konieczności ochrony tych małych ptaków, a dzieci wraz z prezydentem Kielc, Bogdanem Wentą ozdobiły budki dla jerzyków do zawieszenia na budynku DK „Białogon” oraz Urzędu Miasta Kielce.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce zakupił 50 sztuk budek dla jerzyków. W porozumieniu z Towarzystwem Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach oraz kieleckimi spółdzielniami mieszkaniowymi zostaną wyznaczone najlepsze miejsca w mieście do zamontowania tych budek. Biuro ds. Inteligentnego Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem UM Kielce przygotuje i opublikuje wg. wytycznych odpowiednią mapkę ze wskazaniem najlepszych miejsc na zawieszenie budek dla jerzyków, aby zachęcić mieszkańców i inwestorów do pomocy tym miejskim ptakom.

Zawieś budkę dla jerzyka

Miasto Kielce zakupiło budki lęgowe dla jerzyków do zawieszenia głównie przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w Kielcach. Wszystkich zainteresowanych powieszeniem budki, również mieszkańców Kielc zapraszamy do wypełnienia specjalnie przygotowanej ankiety na stronie internetowej IDEA Kielce - wypowiedz się. W związku z ograniczoną ilością budek dla jerzyków zgłoszenia będą podlegać ocenie przedstawicieli Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody, zostaną wybrane zgłoszenia miejsc najbardziej sprzyjające występowaniu jerzyków.

Kampania „EKO – ALTANA Nasza wspólna sprawa”

Kampania „EKO – ALTANA Nasza wspólna sprawa” Kampania ma na celu zaangażowanie społeczności lokalnej w troskę o własne otoczenie - utrzymanie czystości w altankach śmietnikowych, tworzenie funkcjonalnych i estetycznych altanek na odpady i prawidłowe segregowanie odpadów komunalnych. Inauguracja Kampanii odbyła się w dn. 5.06.2019r. podczas konferencji z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta Kielce i firmy Eneris Surowce przy altanie śmietnikowej, ul. Młoda 18 w Kielcach.

Ogłoszono „Konkursu na najładniejszą altanę śmietnikową” skierowany do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - administratorów i zarządców nieruchomości wielorodzinnych w Kielcach. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce otrzymał cztery zgłoszenia do konkursu. Komisja Konkursowa dokona teraz oceny zgłoszonych altanek śmietnikowych zgodnie z określonymi kryteriami i wyłoni laureatów Konkursu. Ogłoszenie wyników z podsumowaniem konkursu przewidziane jest na koniec września 2019r.

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726   

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Deklaracja dostępności Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571