Kontrast
Czcionka
English

 

 

Walory przyrodnicze Kielc

Kampanie i Akcje

Akcja "Zawieś budkę dla jerzyka"

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce ponownie zaprasza do udziału w akcji „Zawieś budkę dla jerzyka”.

 

Miasto Kielce może przekazać do zawieszenia budki lęgowe dla jerzyków zainteresowanym Spółdzielniom i Wspólnotom Mieszkaniowym w Kielcach.

W tym roku do naszej akcji przyłączyło się Stowarzyszenie Smart City Kielce, które przekazało do Wydziału 35 sztuk budek lęgowych dla jerzyków.

 

Aby otrzymać budki dla jerzyków należy przesłać do Wydziału wypełnioną załączoną ankietę wraz ze zdjęciami budynku od strony północnej i wschodniej, na którym będzie zawieszona budka najlepiej pocztą elektroniczną na adres: sekretariat.gks@um.kielce.pl, iwona.pamula@um.kielce.pl. O możliwym terminie odbioru budek zainteresowani będą powiadomieni emailem lub telefonicznie.

 

Zachęcamy do zawieszania budek, pozwoli to na zachowanie siedlisk tego pożytecznego i chronionego gatunku ptaków.

Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki, przyczyniają się do redukcji owadów, w tym gatunków uciążliwych dla ludzi. Jeden ptak potrafi zjeść nawet 20 tysięcy owadów dziennie, są wiec skuteczne w walce z komarami. To ptaki, które polują i mieszkają stadnie. Zwykle zakładają swoje gniazda przy otworach wentylacyjnych stropodachu i między szczelinami bloków z wielkiej płyty. Ich liczebność w Kielcach spada z roku na rok ponieważ coraz częściej podczas termomodernizacji budynków usuwane są ich siedliska. Gatunek nie jest uciążliwy dla człowieka.

Uważaj na martwe pola!

Uważaj na martwe pola! Nie bądź śladem na jezdni – zachowaj odstęp!

To hasło przewodnie pierwszej w Polsce kampanii dotyczącej zagrożeń w ruchu drogowym, występujących w sektorze gospodarki odpadami. Chodzi o zwrócenie uwagi mieszkańców na tzw. martwe pola, czyli ograniczenia widoczności, jakie wiążą się z prowadzeniem tak dużych pojazdów jak śmieciarki.

W poniedziałek (18 listopada) o godz. 11.00 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 5 w Kielcach odbyła się się inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Martwe pola”, przygotowanej przez ENERIS Surowce, we współpracy z Urzędem Miasta Kielce i Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach. W inauguracji wzięli udział uczniowie klasy 3b, którzy sprawdzili jak ograniczone jest pole widzenia kierowcy m.in. siedząc za kierownicą śmieciarki i stojąc w miejscach martwych pól. Kampania Martwe Pola ma uświadamiać mieszkańców pokazujac ograniczenia widoczności, jakie wiążą się z prowadzeniem tak dużych pojazdów jak śmieciarki. Pracownicy komunalni - kierowcy i ładowacze - dziennie odbierają nawet 17 ton odpadów, przemierzają setki kilometrów, zarówno po wąskich osiedlowych uliczkach, jak i po lokalnych drogach. Mieszkańcy miast i wsi nie zdają sobie sprawy, że przechodząc zbyt blisko śmieciarki narażają się na wypadek - wystarczy nieuwaga, pośpiech by doszło do tragedii.

Mieszkańcu zachowaj bezpieczny odstęp!

Segregacja odpadów na 5 frakcji i wrzucanie ich do odpowiednich pojemników to podstawowe zadanie wszystkich mieszkańców zarówno bloków, jak i domów jednorodzinnych. To wiadomo i takie zasady obowiązują w całej Polsce od kilku lat. Jednak kluczowe w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów jest zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom firm komunalnych odbierającym odpady. Tymczasem zapatrzeni w telefony komórkowe, w pośpiechu czy po prostu z nieuwagi niepotrzebnie narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo.

Dzień Krajobrazu

W ramach obchodów Dnia Krajobrazu 23 października po terenie Parku Kadzielnia odbył się spacer krajobrazowy przygotowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Kiecach oraz Geopark Kielce - Cetrum Geoedukacji. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce. Spacer zakończył się akcją sprzątania terenu Kadzielni.

Światowy Dzień Drzewa

Dziś Światowy Dzień Drzewa. W ramach obchodów w Kielcach obyły się akcje, podczas których sadzono drzewa. Prezydent Kielc wziął udział w akcji sadzenia drzew na terenie lasu komunalnego na Stadionie w Kielcach. Z pomocą najmłodszych kielczan z Przedszkola Samorządowego Nr 8 Bogdan Wenta posadził dęby bezszypułkowe oraz buki, wysadzono 100 sztuk drzew. Przed Kieleckim Centrum Kultury z inicjatywy Ligi Ochrony Przyrody zostało posadzone wyjątkowe drzewo - paulownia, zwana drzewem tlenowym, bo produkuje niesamowite ilości tlenu. Również studenci na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej sadzili dzisiaj drzewa. W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od 2002 r w dniu 10 października. Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Morton, który w 1872 r. zwrócił się z apelem do mieszkańców Nebraska City by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 r.

Akcja Sprzątanie świata - Polska 2019

Tegoroczne obchody ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata” pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy - zmieniamy” zorganizowała Straż Miejska w Kielcach. W dn. 20 września w akcji brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach oraz pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce. Młodzież zbierała śmieci od Zalewu Kieleckiego, wzdłuż rzeki Silnicy do ul. IX Wieków Kielc. Następnie przeszli przez ul. Sienkiewicza z hasłami propagującymi używanie toreb wielorazowego użytku. Podczas przemarszu młodzież wymieniała mieszkańcom torby jednorazowe na torby ekologiczne.

"Jerzyki - ptaki na komary” - warsztaty dla dzieci z udziałem prezydenta Kielc

Warsztaty dla dzieci z ornitologiem pod hasłem: „Jerzyki - ptaki na komary” odbyły się w Domu Kultury „Białogon”. Podczas warsztatów przedstawiciel Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody opowiedział dzieciom o konieczności ochrony tych małych ptaków, a dzieci wraz z prezydentem Kielc, Bogdanem Wentą ozdobiły budki dla jerzyków do zawieszenia na budynku DK „Białogon” oraz Urzędu Miasta Kielce.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce zakupił 50 sztuk budek dla jerzyków. W porozumieniu z Towarzystwem Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach oraz kieleckimi spółdzielniami mieszkaniowymi zostaną wyznaczone najlepsze miejsca w mieście do zamontowania tych budek. Biuro ds. Inteligentnego Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem UM Kielce przygotuje i opublikuje wg. wytycznych odpowiednią mapkę ze wskazaniem najlepszych miejsc na zawieszenie budek dla jerzyków, aby zachęcić mieszkańców i inwestorów do pomocy tym miejskim ptakom.

Zawieś budkę dla jerzyka

Miasto Kielce zakupiło budki lęgowe dla jerzyków do zawieszenia głównie przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w Kielcach. Wszystkich zainteresowanych powieszeniem budki, również mieszkańców Kielc zapraszamy do wypełnienia specjalnie przygotowanej ankiety na stronie internetowej IDEA Kielce - wypowiedz się. W związku z ograniczoną ilością budek dla jerzyków zgłoszenia będą podlegać ocenie przedstawicieli Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody, zostaną wybrane zgłoszenia miejsc najbardziej sprzyjające występowaniu jerzyków.

Kampania „EKO – ALTANA Nasza wspólna sprawa”

Kampania „EKO – ALTANA Nasza wspólna sprawa” Kampania ma na celu zaangażowanie społeczności lokalnej w troskę o własne otoczenie - utrzymanie czystości w altankach śmietnikowych, tworzenie funkcjonalnych i estetycznych altanek na odpady i prawidłowe segregowanie odpadów komunalnych. Inauguracja Kampanii odbyła się w dn. 5.06.2019r. podczas konferencji z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta Kielce i firmy Eneris Surowce przy altanie śmietnikowej, ul. Młoda 18 w Kielcach.

Ogłoszono „Konkursu na najładniejszą altanę śmietnikową” skierowany do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - administratorów i zarządców nieruchomości wielorodzinnych w Kielcach. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce otrzymał cztery zgłoszenia do konkursu. Komisja Konkursowa dokona teraz oceny zgłoszonych altanek śmietnikowych zgodnie z określonymi kryteriami i wyłoni laureatów Konkursu. Ogłoszenie wyników z podsumowaniem konkursu przewidziane jest na koniec września 2019r.

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności