Planowane nasadzenia i wycinka drzew

Realizacja projektów nasadzeń zieleni w pasach drogowych - 2020

Rondo
ul. Warszawska

Rondo ul. Podklasztorna /Grunwaldzka

W okresie jesiennym zostały posadzone krzewy liściaste, iglaste i trawy ozdobne na rondzie ul. Podklasztorna /Grunwaldzka działki nr ew. 75/19, 57/21, 57/22,57/27 obręb 0015.

W ramach realizacji przesadzono rośliny z ronda na rabatę od strony północnej. Krzewy berberysu Thunberga dopełniły istniejące nasadzenie tworząc barwną żółto – purpurową kompozycję. Na rondzie powstała pasmowa kompozycja odzwierciedlająca jego kształt. W centralnej części układu posadzono grupę cisów pośrednich. Piękny wyprostowany pokrój i intensywna zieleń odmiany Hillii’ będzie zachwycać cały sezon. W pierwszym pasie od strony jezdni posadzono róże ‘Maraton’. To szczególnie obficie kwitnąca przez cały sezon wegetacyjny róża w różowoczerwonym kolorze. Jej okrywowy dywan sąsiaduje z ładnie prezentującą się odmianą tawuły japońskiej ‘Firelight'. Odmiana ta ma zwarty pokrój i intensywnie żółte liście, które w okresie jesiennym przebarwiają się na pomarańczowo miedziany kolor. Miękkim, ażurowym ale dominującym akcentem kompozycji jest trzcinnik ostrokwiatowy ‘Karl Foerster’. Całość kompozycji oprócz walorów dekoracyjnych spełnia również rolę „zielonej wątroby”, szczególne zdolności fitoremediacyjne posiada cis pośredni.

Posadzono rośliny w ilości:

• 406 szt. Calamagrostis x acutiflora 'Karl Foerster'

• 1028 szt. róża ‘Maraton’

• 1258 szt. Spiraea japonica 'Firelight'

• 1000 szt. Taxus x media 'Hillii'

Ulica Warszawska

W okresie wiosennym zostały posadzone w ramach rekompozycji zieleni, krzewy liściaste, byliny i trawy ozdobne na ul. Warszawskiej działka nr ew. 1047 obręb 0010.

Na rabatach wzdłuż jezdni pojawiła się przepiękna odmiana hortensji bukietowej Magical ‘Sweet Samer’. Krzew posiada stożkowe kwiatostany, które obficie kwitną już od lipca aż do września. Kwiaty spektakularnie się przebarwiają, początkowo mają kolor limonkowy, później zyskują kremowobiałą barwę, aż w końcu pod koniec okresu wegetacji stają się jasno różowe. Od strony chodnika ażurową kurtynę, lekko falującą na wietrze tworzą kępy trzcinnika ostrokwiatowego ‘Karl Foerster’. Całość dopełnia nieprzerwalnie kwitnąca przez cały okres wegetacyjny w kolorze żółtym odmiana liliowca Stella de’Oro. Na rabacie przy budynku, wygrodzonej murkiem, na przełomie maja i czerwca magiczną wonią i różowo – liliowym kolorem przyciąga motyle lilak Meyeri Palibin. Odmiana bardzo bujnie kwitnąca powtarzająca kwitnienie w lipcu lub czerwcu. Kompozycja jest dekoracyjna i atrakcyjna również w okresie zimowym kiedy zaschnięte kwiaty hortensji przebarwiają się na kolor rdzawy,  a wąskie wiechowate kwiatostany trzcinnika nabierają słomkowej barwy.

Posadzono rośliny w ilości:

• 172 szt. Hydrangea paniculata 'Magical Sweet Summer'

• 261 szt. Calamagrostis ×acutiflora 'Karl Foerste’

• 55 szt. Hemerocallis Stella de'Oro

• 56 szt. Syringa meyeri 'Palibin'

Wszystkie nasadzenia wykonane w 2020 roku, będą prezentować się w całej okazałości w sezonie wegetacyjnym 2021 roku.

Realizacja projektów nasadzeń zieleni na terenach parkowych - 2020

Plac Artystów

W okresie wiosennym został wykonany III etap rekompozycji zieleni na Placu Artystów. To ostatni etap kończący zmianę aranżacji zieleni na tym terenie.

Na rabatach od strony zachodniej zostały posadzone w grupach krzewy liściaste. Kompozycja jest integralną częścią wykonanych w poprzednich latach nasdzeń. Na rabacie pojawiły się odmiany o żółtych liściach, lilowych i różowych kwiatach. Mocny, bardzo atrakcyjny akcent stanowi pęcherznica kalinolistna ‘Nugget’ o intensywnie żółtych, cały sezon wegetacyjny liściach. Nie ustępuje jej pięknem różowo kwitnąca, żółtolistna odmiana tawuły japońskiej ‘Goldflame”. Dopełnieniem barwnego kwitnienia jest dwubarwnie kwitnąca tawuła japońska ‘Genpei’. Jej puszyste kwiatostany o dwóch barwach białym i różowym dają zaskakujący efekt podczas kwitnienia. Przeciwwagę stanowi lilak Meyeri Palibin o intensywnym lilowym kolorze kwiatostanów i ciemnozielonej barwie liści.

Posadzono rośliny w ilościach:

• 110 szt. Physocarpus opulifolius 'Nugget'

• 160 szt. Spireae japonica 'Goldflame'