Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Kamera internetowa na Rynek Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Rowery

Rowerzyści na Wietrzni Rowerzyści na Wietrzni fot....
Rowerzyści na Kadzielni Rowerzyści na Kadzielni fot....
Rowerzyści na Kadzielni Rowerzyści na Kadzielni fot....
Rowerzysta przed Pałacem Biskupów Krakowskich Rowerzysta przed Pałacem...
Rowerzyści na Karczówce Rowerzyści na Karczówce fot....
Rowerzyści na Placu NMP Rowerzyści na Placu NMP fot....
Rowerzyści w Parku Miejskim Rowerzyści w Parku Miejskim...
Rowerzysta w Rezerwacie Biesak-Białogon Rowerzysta w Rezerwacie...
Ścieżka rowerowa w centrum Kielc Ścieżka rowerowa Archiwum UM
Ścieżka rowerowa wiosną Ścieżka rowerowa Archiwum UM
Ścieżka rowerowa latem Ścieżka rowerowa Archiwum UM
Ścieżka rowerowa jesienią Ścieżka rowerowa Archiwum UM

Kielce są doskonałym miejscem dla tych, którzy lubią jazdę na rowerze. I to zarówno preferujących strome zjazdy i podjazdy leśnych dróżek, jak i uwielbiających jazdę po ścieżkach rowerowych i drogach asfaltowych. Przez miasto prowadzi najdłuższa w Polsce ścieżka rowerowa (Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo), powiększa się ciągle także sieć ścieżek miejskich.

 

 

DO POBRANIA W DUŻYM FORMACIE (pdf - ok. 10 MB)

 

 

W Kielcach znajdują się wyznaczone ścieżki rowerowe przeznaczone dla początkujących rowerzystów jak i dla miłośników kolarstwa górskiego.

 

Oznakowane szlaki wyczynowe

Są to trasy bardzo trudne, przeznaczone dla wytrawnych i doświadczonych osób uprawiających kolarstwo górskie i terenowe. Warto nadmienić, że szlaki te wykorzystywane są przez uczestników imprez rangi ogólnopolskiej w kolarstwie górskim. Na tych trasach, mimo, że są stosunkowo krótkie, doskonale możemy sprawdzić swe umiejętności w opanowaniu jazdy rowerem, a także szlifować kondycję. Prowadzą one po naturalnej nawierzchni, gdzie jazdę utrudniać będą nam wystające korzenie i kamienie, naniesiony przez spływające wody opadowe piach oraz miejscami nisko zwisające gałęzie. Musimy wziąć pod uwagę, że szlaki prowadzą po terenach spacerowych, stąd też często na nich spotkamy wędrujące osoby. Pamiętajmy jeszcze o tym aby pierwszy przejazd w danym dniu, choćby znaną nam już trasą, pokonać bardzo spokojnie. Nawet po krótkim czasie mogą tarasować drogę złamane drzewa, oderwane konary itp.

 

Dla kolarzy górskich wytyczono trasy na Górze Telegraf i wokół Góry Pierścienica.

 

  • Kielce – Stadion Leśny (Góra Pierścienica)

Wyznakowano tu dwie trasy: czerwoną i niebieską. Oznaczenie szlaku to sylwetka rowerzysty w kolorze czerwonym lub niebieskim umieszczona na białym tle oraz w takich samych kolorach strzałki na dole (tylko w miejscach gdzie szlak skręca). Jeśli będziemy uważać na znaki nie powinniśmy mieć problemu z orientacją. Początek obydwu tras znajduje się poniżej dolnej stacji wyciągu narciarskiego. Najdogodniejszy dojazd przy transporcie rowerów samochodem ul. Aleja na Stadion, gdzie na jej końcu, za pętlą autobusową skręcamy w prawo w las. Po kilkuset metrach zatrzymujemy się na poboczu drogi w miejscu gdzie z lewej strony znajduje się wyciąg narciarski. Oznakowanie „narzuca” nam kierunek jazdy. Obydwie trasy prowadzą początkowo w kierunku zachodnim. Trasa czerwona ma ok. 3,5 km długości i jest trudniejsza technicznie (strome zjazdy i podjazdy). Trasa niebieska, także trudna, liczy ok. 11,5 km, ma nieco łatwiejsze zjazdy i podjazdy, a część jej prowadzi asfaltową drogą przeciwpożarową Lasów Państwowych.

 

  • Kielce – Góra Telegraf

Wyznaczono tu trasę oznaczoną kolorem niebieskim.

Poprowadzona po grzbiecie i zboczach najwyższego wzniesienia w granicach miasta (406 m n.p.m.), jest bardzo trudna technicznie. Oznakowanie jak na Stadionie. Trasa ma około 5,0 km długości. Miejscem startu jest parking przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego. Kierunek jazdy narzucają kładzione znaki. W całości szlak prowadzi po naturalnej nawierzchni. Stąd też powinniśmy być przygotowani na niespodzianki: wystające korzenie i kamienie, naniesiony przez opadowe wody piasek i wyrzeźbione przez nie koleiny, miejscami podmokły teren. Utrudnieniem będą liczni spacerowicze i to nie tylko na oznaczonych szlakach pieszych: niebieskim i spacerowym żółtym. Możemy spotkać także jeżdżących konno, gdyż przez Telegraf prowadzi szlak konny. Jego oznaczenie – pomarańczowa kula w białym prostokącie – może wprowadzić w błąd szybko mknącego rowerzystę. Są tam organizowane imprezy rowerowe, m.in. Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim.

 

 

Dla zwolenników kolarstwa rekreacyjnego, również nie będzie problemem ze znalezieniem odpowiednich, łagodniejszych tras. Można z powodzeniem jeździć zarówno w okolicach Karczówki, Bruszni, Grabiny po leśnych, nieoznakowanych ścieżkach (w zachodniej części Kielc), jak i w okolicach Wietrzni. Dla takiego „łagodnego” kolarstwa nadaje się również praktycznie żółty szlak spacerowy wokół Kielc, jak też szlaki turystyczne przechodzące przez miasto.

 

  • Szlak niebieski po Paśmie Posłowickim – ok. 16 km

Początek szlaku na skwerze przy skrzyżowaniu Alei Legionów z ul. Marmurową (łącznik głównej trasy Green Velo z dworcem PKP). Od tablicy z siecią szlaków jedziemy w prawo do widocznej Hali Legionów przy ul. Leszka Drogosza 2 i hotelu przy stadionie lekkoatletycznym. Wjeżdżamy za nimi w las. Mijamy hotele i dojeżdżamy do ul. Aleja na Stadion. Mijamy z prawej strony cmentarz żydowski – kirkut i na skrzyżowaniu jedziemy w lewo ulicą Biesak do skrzyżowania z główną trasą Green Velo. Skręcamy w nią w lewo. Opuszczamy ją gdy skręca w lewo i jedziemy prosto do dużej polany, przed którą w prawo spotkanym tu szlakiem spacerowym jedziemy wspólnie w pobliże rezerwatu Biesak-Białogon.

Chcąc go zwiedzić musimy za jego znakami zjechać kilkaset metrów w lewo i ponownie wrócić do szlaku rowerowego. Urozmaiconym terenem dojeżdżamy do strumienia, za którym w lewo czeka nas męczący podjazd, aż do niebieskiego szlaku pieszego, którym w prawo dojeżdżamy do skrzyżowania przy kapliczce. Opuszczamy szlak pieszy i jedziemy w dół asfaltową drogą przeciwpożarową, aż do wypłaszczenia przed strumieniem i widocznym brzegiem lasu. Tu opuszczamy asfalt i skręcamy w lewo wraz ze znakami pieszymi szlaków niebieskiego i spacerowego żółtego. Dojeżdżamy do ul. Obrzeżnej gdzie spotykamy główną trasę Green Velo. Jedziemy nią do hotelu 365 u podnóża stoku narciarskiego na Górze Pierścienica. Tuż za nim, na skrzyżowaniu, opuszczamy główną trasę Green Velo i skręcając w prawo jedziemy jej łącznikiem prowadzącym do dworca PKP, do punktu startu.

 

 

Szlaki rowerowe wyjazdowe z centrum Kielc do granic miasta

Wytyczając szlaki kierowano się zasadą by prowadziły one przez tereny o niskim natężeniu ruchu samochodowego, przecinały drogi główne na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną
i pozwalały dojechać do szlaków rowerowych na terenach sąsiednich.

 

  • Szlak czerwony: ścieżka rowerowa ul. Łódzka – ul. Zb. Kruszelnickiego – ok. 6 km

Początek szlaku znajduje się na końcu ścieżki rowerowej prowadzącej od kieleckiego zalewu po zachodniej stronie ul. Łódzkiej, na jej skrzyżowaniu z ul. Hubalczyków. Ulicą Hubalczyków dojeżdżamy do ul. 1-go Maja. Przecinamy ją i ul. Skrajną dojeżdżamy do ul. Malików, którą w prawo dojeżdżamy do skrzyżowania przy kościele (świątynię o ciekawej architekturze pw. Matki Boskiej Częstochowskiej wzniesiono w latach 1948–54). Tu skręcamy w lewo i jadąc ul. Batalionów Chłopskich mijamy pomnikowe drzewa (przy posesji: nr 274 – dwie lipy o obwodach pni 257 cm i 244 cm w wieku ok. 110 lat; nr 313 – lipę o obw. pnia 300 cm w wieku ok. 120 lat; nr 359-361 – lipy o obw. pni 220–282 cm w wieku około 100 lat, znajdujące się ok. 50 m za skrzyżowaniem gdzie skręcamy w prawo) i odchodzącą ulicą w prawo jedziemy do ul. Zb. Kruszelnickiego. Nią w lewo do pętli autobusowej gdzie jest koniec oznaczeń. Jadąc dalej leśną drogą możemy dojechać do trasy Green Velo w Górkach Szczukowskich i szlaków rowerowych prowadzących po gminie Piekoszów.

 

  • Szlak czerwony: ścieżka rowerowa ul. Łódzka – ul. K. Smolaka – ok. 4 km

Początek szlaku na końcu ścieżki rowerowej przy skrzyżowaniu z ul. Hubalczyków po wschodniej stronie ul. Łódzkiej. Mijając z lewej siedzibę Nadleśnictwa Kielce i Zarządu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, przy których znajdują się ścieżki przyrodniczo-edukacyjne dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Zastawie. Po prawej stronie widzimy okazały dąb - pomnik przyrody o obwodzie pnia 530 cm i wieku ok. 140 lat (dojście przez posesję przy ul. Gruchawka 3).

Uwaga: od skrzyżowania ul. Gruchawka możemy dojechać po ok. 400 m do rezerwatu „Sufraganiec”

Kontynuując podróż wjeżdżamy w ul. Kaczową i nią kierujemy się do obwodnicy drogowej Kielc. Wzdłuż niej dojeżdżamy do przejazdu pod wiaduktem gdzie jest koniec oznakowań.

 

  • Szlak czerwony: skrzyżowanie ul. Wojska Polskiego i ul. Tarnowskiej – rezerwat „Wietrznia” – przystanek PKP Sitkówka-Nowiny – ok. 11 km

Początek szlaku przy skrzyżowaniu ulic: Tarnowskiej z Wojska Polskiego (opis rezerwatu „Wietrznia” przy szlaku spacerowym zielonym). Ulicą Wojska Polskiego dojeżdżamy do ul. J. Karskiego, którą w prawo kierujemy się do stoku narciarskiego na G. Telegraf. Wyznaczono tu trasę dla górskiego kolarstwa wyczynowego dł. ok. 5,0 km. Organizowane są na niej m.in. imprezy rangi ogólnopolskiej. Latem czynne jest tu także mini pole golfowe i plac zabaw dla dzieci.

Podjeżdżamy dróżką wzdłuż polany narciarskiej do drogi leśnej, którą w prawo wspólnie ze znakami żółtymi szlaku spacerowego dojeżdżamy do ul. ks. J. Popiełuszki, przed którą w lewo ścieżką rowerową do trasy Green Velo. Jedziemy nią mijając ośrodek jazdy konnej MAAG do ul. Łanowej, którą w dół do skrzyżowania z ul. Kalinową. Opuszczamy Green Velo kierując się w prawo, przecinamy ul. Ks. P. Ściegiennego i przez Posłowice, mijając pomnikowy grochodrzew (popularnie zwany akacją) o obwodzie pnia 258 cm i wieku około 90 lat rosnący przy szkole podstawowej i kościół pw. św. Izydora (wzniesiony w latach 1900-1910) dojeżdżamy do lasu. Przed nim w lewo ul. Grabowiecką dojeżdżamy do podziemnego przejścia przy stacji kolejowej PKP Sitkówka-Nowiny gdzie koniec jest oznaczeń.

 

  • Szlak czerwony: łącznik trasy Green Velo (ul. Jagiellońska) – Kielce Słowik – ok. 10 km

Początek szlaku przy skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z ul. Karczówkowską. Ulicą Karczówkowską jedziemy do ul. Podklasztornej (opis widocznego klasztoru, rezerwatu Biesak – Białogon przy trasie pieszej:szlak spacerowy żółty).
Na skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską jedziemy w lewo utrzymując kierunek, mijamy pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej i na skrzyżowaniu wspólnie ze szlakiem czerwonym skręcamy w lewo. Jadąc prosto przecinamy las i na jego brzegu jedziemy w prawo nieutwardzoną drogą. Dojeżdżamy do cmentarza w Białogonie i utrzymując kierunek ul. Kolonia dojeżdżamy do osiedla Białogon. Dalej jedziemy główną ul. Za Walcownią, następnie przekraczamy most na Bobrzy i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w ul. Zalesie. Dalej ul. Zalesie dojeżdżamy do odchodzącej w prawo ul. Garbarskiej i następnie pod przejazdem kolejowym, za którym w lewo skręcamy do skrzyżowania z ul. Laskową. Utrzymując kierunek dojeżdżamy do ul. Bobrzańskiej, gdzie skręcając w lewo, ponownie dojeżdżamy do ul. Zalesie. Następnie w prawo dojeżdżamy do granic miasta (ul. Krakowska).

 

 

Szlaki i trasy rowerowe po Kielcach i okolicy:

 

 

Szlaki rowerowe po Górach Świętokrzyskich i okolicy

Poradnik bezpiecznej jazdy na rowerze dla dzieci

 

WYPOŻYCZALNIE ROWEROWE

Parking Wielopoziomowy „CENTRUM”
Pl. Konstytucji 3 Maja
25-509 Kielce

Parking całodobowy
tel. 41 3445095, 697960026

www.zielen.kielce.pl/parking-wielopoziomowy.html

 

 

Centrum rowerowe „Stadion GIANT”

al. Na Stadion 365, 25-127 Kielce

tel. 41 361 55 55 wew. 3

www.hotel-365.pl/atrakcje/trasy-piesze-i-rowerowe/

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności